Հոկտեմբերի 8-ին Երևանում տեղի կունենա Փոստի համաշխարհային օրվան նվիրված «Եվրոպա 2010: մանկական գրքեր» նամականիշի մարման պաշտոնական արարողությունը: Այդ մասին հաղորդում է «Հայփոստ» ՓԲԸ մամլո ծառայությունը:
Փոստի համաշխարհային օրը (Wolrd Post Day) Միավորված ազգերի կազմակերպության համակարգում նշվող միջազգային օրերից մեկն է: 1874 թվականի հոկտեմբերի 9-ին Բեռնում (Շվեյցարիա) 22 երկրների, այդ թվում Ռուսաստանի ներկայացուցիչները Բեռնի պայմանագիր ստորագրեցին, որը սահմանեց Գլխավոր փոստային միության հիմնադրումը: 1878 թվականին միությունը փոխեց իր անվանումը և սկսեց կոչվել Համաշխարհային փոստային միություն (ՀՓՄ): Այսօր ՀՓՄ-ի կազմում կա 189 երկիր, այդ թվում և Հայաստանը:

7 Октябрь 2010 - 11:56 AMT
8 октября в Ереване состоится официальная церемония погашения марки «Европа 2010: детские книги», приуроченная к Международному дню почты. Об этом сообщает пресс-служба ЗАО «Айпост».
Всемирный день почты (World Post Day) — один из международных дней, отмечаемых в системе Организации Объединенных Наций. 9 октября 1874 года в Бьерне (Швейцария) представителями 22 стран, в том числе России, был подписан Бернский договор, учреждающий основание Генерального почтового союза. В 1878 году союз изменил свое название и стал именоваться Всемирным почтовым союзом (ВПС). На сегодняшний день ВПС насчитывает в своем составе 189 стран, в том числе и Армению.