7 Հոկտեմբեր 2010 - 12:01 AMT
Belge հրատարակչության գրքերը կարելի է գնել Թուրքիայում, բայց ավելի է լավ է պատվիրել դրանք ինտերնետով
Belge հրատարակչության գրքերը կարելի է գնել Թուրքիայում, բայց ավելի է պատվիրել դրանք ինտերնետով: Այդ մասին Երևանում հայտարարել է հրատարակչության տնօրեն, թուրք իրավապաշտպան Ռագըփ Զարաքօղլուն: Նրա խոսքերով, հրատարակչությունը հիմնականում լույս է ընծայում Հայոց ցեղասպանությանը և Հայկական հարցին նվիրված գրքեր: «Մենք հրատարակել ենք հայ գրողներ Արմեն Գարոյի, Պիտեր Բալաքյանի գրքերը, Օսմանյան կայսրությունում ԱՄՆ դեսպան Հենրի Մորգենթաուի հիշողությունները, Հայոց ցեղասպանության մասին անվանի մասնագետ Վահագն Տատրյանի աշխատությունը»,- ասել է Զարաքօղլուն:
Ռագըփ Զարաքօղլուն Երևանում ներկայացրել է վերջին հրապարակումներից մեկը` գրականագետ, հրատարաիչ և խմբագիր Թեոդիկին (Թոեդոս Լաբջինջյան, 1873-1928թթ.) նվիրված գիրքը: «Ես նվիրում եմ այդ գիրքն իմ ընկեր Հրանտ Դինքին, որը սպանվել է Ստամբուլում 2007-ին»,- ասել է Զարաքօղլուն:
Ստամբուլի դատարանում Զարաքօղլուի դեմ «թուրքական պետությանը հրապարակավ վիրավորելու» և «Աթաթուրքի հիշատակը վիրավորելու» մեղադրանքներով դատական գործ էր սկսվել դեռևս 4 տարի առաջ: 2008-ի հունիսի 17-ին տեղի ունեցած վերջին դատական նիստի ժամանակ դատարանը Զարքաօղլուին դապատարտել է միայն «պետությանը հրապարակավ վիրավորելու» համար: Նա արժանացել է NOVIB/PEN ազատ արտահայտվելու մրցանակին 2003թ.:

Книги издательства Belge можно купить в Турции, но лучше всего их заказывать по Интернету. Об этом в Ереване заявил публицист и директор издательства, турецкий правозащитник Рагип Зараколу. По его словам, издательство в основном издает книги, посвященные Геноциду армян и Армянскому вопросу. «Мы издали книги армянских писателей Армена Гаро, Питера Балакяна, воспоминания посла США в Османской империи Генри Моргентау, известного специалиста по Геноциду армян Ваагна Дадряна, архивные документы. Наше издательство также публикует книги современных армянских и турецких авторов, в основном тех, кто пишет об Армянском вопросе», – отметил Зараколу.
Зараколу представил одну из последних публикаций – книгу, посвященную Теодику (Теодос Лабджинджян, 1873 – 1928) – литератору, издателю и редактору. В 1915 г. он был арестован и депортирован, однако группе армянских партизан удалось освободить его. С 1923 г. жил в Париже. Турецкий публицист особо подчеркнул, что впервые книга о Теодике была издана в Стамбуле по прошествии почти 100 лет. «Я посвятил эту книгу моему другу Гранту Динку, который был убит в 2007 году в Стамбуле», – подчеркнул Зараколу.
Рагип Зараколу был привлечен к уголовной ответственности по 301-й статье УК Турции за «оскорбление турецкого государства и памяти Кемаля Ататюрка». В 2008 году в обвинении осталась только первая часть – оскорбление турецкого государства. В 2003 году Рагип Зараколу получил престижную премию NOVIB/PEN за правозащитную деятельность.