Հոկտեմբերի 11-ից նոյեմբերի 11-ը Հայաստանում տեղի կունենա ազգային ֆիլմերի «Կինոաշուն» փառատոնը, որի շրջանակներում հանդիսատեսին կներկայացվեն տարբեր տարիների 100 ֆիլմեր»,-ասել է Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի տնօրեն Գևորգ Գևորգյանը հոկտեմբերի 7-ի մամլո ասուլիսում: Նա նշել է, որ փառատոնը թույլ կտա Երևանի ու Հայաստանի մարզերի բնակիչներին տեսնել տարբեր ձևաչափերով նկարահանված ֆիլմեր՝ կինոժապավենները «Մոսկվա» կինոթատրոնում, DVD ձևաչափով ֆիլմերն այլ դահլիճներում:
Գևորգ Գևորգյանն ասել է, որ փառատոնը ամենամյա է լինելու, որի կապակցությամբ Հայաստանն հոկտեմբերին ամեն տարի կհայտարարվի ազգային կինոյի ամիս:
Նա նշեց նաև, որ այս տարի «Կինոաշնան» շրջանակներում հայկական ֆիլմերը կցուցադրվեն Գեղարքունիքի, Շիրակի, Կոտայքի ու Արմավիրի մարզերում: Փառատոնն անց է կացվում մշակույթի նախարարության աջակցությամբ՝ Երևանի քաղաքապետ Գագիկ Բեգլարյանի հովանու ներքո:

7 Октябрь 2010 - 12:06 AMT
“С 11 октября по 10 ноября в Армении пройдет месяц национального кино “Киноашун” (“Киноосень”), в рамках которого зрителям будут представлены 100 армянских фильмов разных лет”, – сообщил директор национального киноцентра Армении Геворк Геворкян на пресс-конференции 7 октября. Он отметил, что фестиваль позволит жителям Еревана и областей Армении увидеть большое количество различных армянских фильмов, добавив, что они будут показаны в разных залах в различных форматах: киноленты в кинотеатре Москва и в DVD формате в других залах.
Директор национального киноцентра Армении сообщил, что фестиваль “Киноашун ” будет проводиться в Армении ежегодно и в связи с этим объявил октябрь месяцем национального кино.
Он отметил также, что в этом году в рамках “Киноосени” армянские фильмы будут показаны в Гегаркуникской, Ширакской, Котайкской и Армавирской областях Армении, с руководящими органами которых уже достигнута соответствующая договоренность.
Фестиваль “Киноашун” проводится при поддержке Министерства культуры Армении и под эгидой мэра Еревана Гагика Бегларяна.