7 Հոկտեմբեր 2010 - 12:59 AMT
«Կինոաշնան» շրջանակներում Երևանում տեղի կունենան հայ կինոգործիչներին նվիրված հոբելյանական միջոցառումներ
«Կինոաշնան» շրջանակներում Երևանում տեղի կունենան հայ կինոգործիչներին նվիրված հոբելյանական միջոցառումներ: Մասնավորապես, կնշվեն ՀԽՍՀ ժողովրդական արտիստ Մհեր Մկրտչյանի, ՀԽՍՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Ալբերտ Յավուրյանի, ռեժիսորներ Սուրեն Բաբայանի, Լևոն Աթոյանցի, Հենրիկ Մալյանի, Հենրիկ Մարգարյանի, Գայանե Մարտիրոսյանի, Ռուբեն Գևորգյանցի, ինչպես նաև Հայաստանի ժողովրդական արտիստ, արվեստի վաստակավոր գործիչ Ռոբերտ Սահակյանցի հոբելյանները: Այդ մասին հոկտեմբերի 7-ին լրագրողներին է հայտարարել Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի տնօրեն Գևորգ Գևորգյանը:
Նա հայտնեց նաև, որ փառատոնի շրջանակներում հոկտեմբերի 11-ից նոյեմբերի 10-ը Երևանում տեղի կունենա եզակի մի ցուցահանդես՝ նվիրված հայկական ֆիլմերին: «Այն պատմում է հայ կինոյի պատմության մասին՝ նրա ակունքներից 1920-ականներից մինչ օրս»,-ասել է Գևորգյանը՝ հավելելով, որ կներկայացվեն շուրջ 120 լուսանկարներ:

В рамках фестиваля “Киноашун” (“Киноосень”) планируется провести юбилейные мероприятия, посвященные девяти юбилярам – деятелям армянского кино: народному артисту Армянской ССР Мгеру Мкртчяну, заслуженному деятелю искусств Армянской ССР Альберту Явуряну, режиссерам Сурену Бабаяну, Левону Атоянцу, Генриху Маляну, Генриху Маркаряну, Гаяне Мартиросян, Рубену Геворкянцу, а также заслуженному деятелю искусств, народному артисту Армении, аниматору Роберту Саакянцу. Об этом сообщил директор Национального киноцентра Армении Геворк Геворкян на пресс-конференции 7 октября.
Он сообщил также, что в рамках “Киноосени” с 11 октября по 10 ноября в Ереване пройдет уникальная фотовыставка, посвященная армянским фильмам. “В выставку включены фотографии армянских актеров, режиссеров и других деятелей кино. Она рассказывает об истории армянского кино от его истоков в 1920-х годах до наших дней”, – отметил Геворгян, добавив, что на выставке будет представлено более 120-и фотографий.