Ջավախքի հայկական դպրոցներում ուսուցումն իրականացվում է երկու լեզվով` հայերեն և վրացերեն: Գոյություն ունեն նաև դպրոցներ, որտեղ վրացերեն լեզվով առարկաներն ավելի շատ են, քան հայերենով: Այդ մասին Երևանում «Երկիր» միության նախագահ Սևակ Արծրունու հետ համատեղ մամլո ասուլիսում հայտնել է «Վիրք» կուսակցության համանախագահ Դավիթ Ռստակյանը:
Ռստակյանի խոսքով, դպրոցներում աշակերտներին ստիպում են միևնույն բանաստեղծությունն անգիր սովորել երեք լեզվով` հայերեն, վրացերեն և ռուսերեն, ինչը աբսուրդ է: «Անգամ պատմության դասագրքերը 30%-ով գրված են վրացերենով»,- ընդգծել է նա:
Մեկնաբանելով Վրաստանի ԱԳ նախարար Գրիգոլ Վաշաձեի վերջին հայտարարությունն այն մասին, որ Վրաստանի քարտեզի վրա Ջավախք անունը կրող շրջան գոյություն չունի, Ռստակյանը նկատել է, որ այդ արտահայտությունից հետևում է, որ Ջավախքի հայեր նույնպես գոյություն չունեն: «Շատ լավ է, որ մենք այժմ արձանագրում ենք Ջավախքում առկա խնդիրները, սակայն դա բավական չէ: Իրադրությունն օրեցօր վատթարանում է, հարկավոր է որոշակի քայլեր ձեռնարկել, օրինակ դիմել միջազգային ատյաններ, Վրաստանում արտասահմանյան պետությունների դեսպաններին»,- նկատել է «Վիրք» կուսակցության համանախագահը: Նա ավելացրել է նաև, որ ժամանակին վրացական իշխանությունները շրջանառությունից հանեցին «վիրահայեր» տերմինը, որպեսզի շրջանառությունից դուրս հանեն նաև «ջավախահայեր» տերմինը:
Սևակ Արծրունին իր հերթին նկատել է, որ Գրիգոլ Վաշաձեի այդ հայտարարությունը որոշակի ուղերձ էր Ջավախքի հայերին, որ նրանք արդեն գոյություն չունեն: Նրա խոսքով, քանի դեռ ԱՄՆ-ն, ելնելով տարածաշրջանում իր աշխարհաքաղաքական շահերից, փակում է աչքերը Վրաստանում ազգային փոքրամասնությունների իրավունքների ոտնահարման վրա, վրաստանը շարունակելու է իր ազգային փոքրամասնությունների հանդեպ իր «խուլիգանական» քաղաքականությունը: «ԱՄՆ-ում հայկական լոբբիստական կազմակերպությունները նույնպես պետք է ակտիվ կերպով բարձրացնեն Վրաստանում ջավախահայերի իրավունքների ոտնահարման հարցերը»,- ընդգծել է նա:

Обучение в армянских школах Джавахка проводится на двух языках – на армянском и грузинском. Существуют также школы, где предметов на грузинском больше чем, на армянском. Об этом заявил сопредседатель партии “Вирк” Давид Рстакян на совестной с председателем союза “Еркир” Севаком Арцруни пресс-конференции в Ереване.
По словам Рстакяна, в школах учеников заставляют учить одно и то же стихотворение на трех языках – на армянском, грузинском и русском, что абсурдно. “Даже учебники истории на 30% написаны на грузинском языке”, – подчеркнул он.
Комментируя последнее заявление министра ИД Грузии Григола Вашадзе о том, что на карте Грузии нет региона под названием Джавахк, Рстакян заметил, что из этого высказывания следует, что армян Джавахка тоже не существует. “Очень хорошо, что мы сейчас зафиксируем существующие в Джавахке проблемы, но этого не достаточно. Ситуация с каждым днем ухудшается, нужно предпринять определенные шаги, например, обратиться к международным инстанциям, послам иностранных государств в Грузии”, – заметил сопредседатель партии “Вирк”. Он также добавил, что в свое время грузинские власти включили в оборот термин “грузинские армяне” для того, чтобы вытеснить из оборота термин “джавахкские армяне”.
В свою очередь, Севак Арцруни заметил, что данное высказывание Григола Вашадзе было своеобразным мессиджем для армян Дажавахка, что их уже не существует. По его словам, пока США, исходя из своих геополитических интересов в регионе, закрывают глаза на попрание прав национальных меньшинств в Грузии, то данная страна будет продолжать свою “хулиганскую” политику в отношении нацменьшинств. “Армянские лоббистские организации в США должны также активно поднимать вопросы попирания прав армян Джавахка в Грузии”, – подчеркнул он.