Բաքվի այդ հակամարդկային քայլին պաշտոնական Երևանի արձագանքը համապատասխան էր: Ադրբեջանին պաշտոնապես հայտարարելով որպես սպանության մեղավոր` Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը հայտարարեց, որ Սարիբեկյանի ողբերգական մահվան պատասխանատվությունն ամբողջությամբ ընկնում է Բաքվի վրա:
Մինչդեռ Հայաստանը միջազգային հանրությանը, մասնավորապես ԵԱՀԿ ՄԽ-ին կոչ է անում ուշադրություն դարձնել Բաքվի կողմից միջազգային հումանիտար նորմերի կոպիտ խախտմանը, ադրբեջանական իշխանություններն ավելի են առաջ գնացել` ողջ աշխարհին ցուցադրելով իրենց հանդգնությունը: Հոկտեմբերի 6-ին ԵԽԽՎ նստաշրջանում ընդունվեց հայտարարություն, որը Հայաստանին կոչ է անում վերադարձնել հունիսի 18-ին Բաքվի ձեռնարկած դիվերսիայի արդյունքում Վերին Չայլու գյուղի մոտ զոհված ադրբեջանցի դիվերսանտների մարմինները:
Վերը ասվածից կարելի է միայն հետևյալ եզրակացությանը հանգել. Բաքուն կանխամտածված սպանել է հայ պատանդին, որպեսզի Սարիբեկյանի մարմինը փոխանակի ադրբեջանցի դիվերսանտների մարմինների հետ: Բայց ահա Մանվել Սարիբեկյանը շարքային քաղաքացի էր, այլ ոչ թե դիվերսանտ: Ցավոք, հայ գերու բախտին կարող են տասնյակ հայեր արժանանալ, որոնց գյուղերը ճակատագրի կամքով արյունարբու Ադրբեջանից մի քանի կիլոմետր հեռավորության վրա են գտնվում:
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունն ու ռազմական դատախազությունը համատեղ հայտարարություն են տարածել հայ գերի Մանվել Սարիբեկյանի «ինքնասպանության» մասին: Ինչպես հաղորդում է ադրբեջանական 1news.az գործակալությունը, Մանվել Սարիբեկյանն իբր ինքնասպան է եղել հոկտեմբերի լույս 5-ի գիշերը: Պատահարի վայրի զննության արդյունքում ռազմական դատախազության աշխատակիցները պարզել են, որ Սարիբեկյանը «կախվել է իր վերնաշապիկից ու սավանից հյուսված պարանի օգնությամբ»: Սարիբեկյանի պարանոցին հայտնաբերվել է խեղդամահ եղածների համար բնորոշ սպի: Դատաբժշկական փորձաքննությունը բռնության ոչ մի հետք «չի հայտնաբերել» Սարիբեկյանի մարմնի վրա: Մանվել Սարիբեկյանը հովիվ էր, նա գերեվարվել է ադրբեջանական կողմից սպետմեբրի 11-ին, որտեղ նրան «դիվերսանտ» հայտարարեցին: Ըստ ՀՀ պաշտպանության նախարարության պաշտոնական հայտարարության, Սարիբեկյանն ավարտել է զինվորական ծառայությունը ՀՀ ԶՈւ շարքերում 2010 թվականի մայիսին և ոչ մի առնչություն չունի հատուկ ծառայությունների հետ: Գերեվարվելուց մի քանի օր անց ինտերնետում տեղադրվել էր Սարիբեկյանի «հարցազրույցի» տեսահոլովակը: Մասնագիտական փորձաքննությունից հետո, ակնհայտ դարձավ, որ այն նկարահանվել է հոգեբանական ու ֆիզիկական ճնշման ներքո՝ հատուկ միջոցների կիրառմամբ:
Հունիսի 18-ին ԼՂՀ Մարտակերտի շրջանի Վերին Չայլու գյուղի մոտ Ադրբեջանի կողմից ձեռնարկվել է դիվերսիոն գործողություն ԼՂՀ տարածք ներխուժելու նպատակով: ԼՂՀ ՊԲ կողմից ձեռնարկված գործողությունների արդյունքում դիվերսանտները ետ են մղվել: Հայկական կողմը տվել է 4 զոհ և 4 վիրավոր: Իսկ ադրբեջանցի դիվերսանտները թողել են սպանված Մուբարիզ Իբրագիմովի մարմինը և փախուստի դիմել: Ներկա պահին մարմինը մինչև հիմա գտնվում է չեզոք հողում:
Սեպտեմբերի 4-ին, ժամը 6:50-ին ղարաբաղա-ադրբեջանական զորքերի շփման գոտում ադրբեջանցիները հերթական դիվերսիոն հարձակումն են գործել: ԼՂՀ ՊԲ նախաձեռնած մարտական միջոցառումների շնորհիվ հակառակորդը զոհեր տալով թողել է մարտական գոտին ու փախուստի դիմել: Նահանջի ժամանակ դիվերսիոն խմբի անդամները ականների պայթյուններից վնասվածքներ են ստացել: Մեր հետախուզական տվյալների համաձայն, նրանցից մեկը հետախուզական վաշտի, իսկ մյուսը` սակրավորների վաշտի հրամանատարներն էին:

7 Октябрь 2010 - 14:18 AMT
Скорее всего, Баку пошел на убийство армянского пленного, чтобы обменять его тело на тела азербайджанских диверсантов
Реакция официального Еревана на этот антигуманный шаг Баку была адекватной. Официально объявив Азербайджан виновником убийства, Министерство обороны Армении заявило, что ответственность за трагическую смерть Сарибекяна полностью лежит на Баку.
В то время как Армения призывает международное сообщество, в частности МГ ОБСЕ, обратить внимание на грубое нарушение международных гуманитарных норм со стороны Баку, азербайджанские власти пошли дальше, продемонстрировав всеми миру свою наглость. 6 октября на сессии ПАСЕ было принято заявление, призывающее Армению к возвращению тел азербайджанских диверсантов, погибших 18 июня у села Верхний Чайлу в результате предпринятой Баку диверсии.
Из вышесказанного можно прийти только к следующему заключению – Баку пошел на преднамеренное убийство армянского пленного, чтобы обменять тело Сарибекяна на тела азербайджанских диверсантов. Но вот Манвел Сарибекян был рядовым гражданином, а не диверсантом. К сожалению, судьбу армянского пленного могут разделить десятки армян, села которых волею судьбы находятся в нескольких километрах от кровожадного Азербайджана.
Напомним, что на днях Министерство обороны и Военная прокуратура Азербайджана распространили совместное заявление о “самоубийстве” армянского пленного Манвела Сарибекяна. Как передает азербайджанское агентство 1news.az, Манвел Сарибекян якобы совершил самоубийство в ночь на 5 октября. После осмотра места происшествия сотрудники военной прокуратуры установили, что Сарибекян “повесился, набросив себе на шею удавку из перевязанных вместе своей рубашки и простыни”. На шее Сарибекяна обнаружен странгуляционный шрам, характерный для висельников. Судебно-медицинская экспертиза “не обнаружила” никаких следов насилия на трупе Сарибекяна.
Манвел Сарибекян, работающий пастухом, 11 сентября попал в плен к азербайджанской стороне, где его не преминули объявить “диверсантом”. Согласно официальному заявлению Министерства обороны Армении, Сарибекян завершил военную службу в ВС РА в мае 2010 года и не имел никакого отношения к спецслужбам. Через несколько дней после того, как Сарибекян попал в плен, в интернете был размещен видеоролик с “интервью” с ним. После профессиональной экспертизы видеоматериала стало очевидно, что он был заснят с использованием психологического и физического давления и применением специальных средств.
Что касается требований азербайджанской стороны, то речь идет о погибших во время диверсионной атаки азербайджанской стороны солдатах. В частности, 18 июня у села Верхний Чайлу Мартакертского района НКР со стороны Азербайджана была предпринята диверсия с целью проникновения на территорию НКР. В результате мер, предпринятых Армией обороны НКР, диверсанты были отброшены. Армянская сторона потеряла 4 убитыми и 4 ранеными. А азербайджанские диверсанты бросили тело убитого Мубариза Ибрагимова и бежали. В настоящее время тело до сих пор находится на ничейной земле.
А 4 сентября в 06:50 на северном направлении линии соприкосновения карабахско-азербайджанских войск азербайджанская сторона предприняла очередную диверсионную атаку. Благодаря предпринятым со стороны Армии обороны НКР мерам, в результате ближнего боя противник понес потери, оставив в зоне, контролируемой армянской стороной, труп военнослужащего азербайджанской армии, отступил. Во время отступления члены диверсионной группы подорвались на минах, есть пострадавшие. Согласно разведданным, один из них является командиром разведроты, а другой – саперной роты.