7 Հոկտեմբեր 2010 - 16:51 AMT
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է ապակենտրոնացված համագործակցության հայ-ֆրանսիական համաժողովի մասնակիցներին, հաղորդում է ՀՀ նախագահի մամլո գրասենյակը: Պատվիրակության կազմում են Ֆրանսիայի քաղաքների, դեպարտամենտների և շրջանների տեղական ինքնակառավարման մարմինների ղեկավարներ, ինչպես նաև Ֆրանսիայի խորհրդարանի պատգամավորներ:
«Ես շատ ուրախ եմ, որ հայ-ֆրանսիական միջպետական հարաբերություններն օրըստօրե ավելի են ընդլայնվում և զարգանում: Այսօր Հայաստանում գործում են 120-ից ավելի ֆրանսիական կապիտալով ընկերություններ»,- ասել է նախագահը:
Սերժ Սարգսյանն առանձնահատուկ կարևորություն է տվել արդեն տասնամյակների պատմություն ունեցող ապակենտրոնացված համագործակցությանը, ինչի արդյունքում քույր քաղաքներն ու շրջանները իրականացնում են տասնյակ ծրագրեր: Նա համոզմունք է հայտնել, որ ապակենտրոնացված համագործակցության համաժողովը Երևանում կնպաստի համագործակցության խորացմանը:
Նախագահը նշել է նաև, որ տեղյակ է, որ ապակենտրոնացված համագործակցություն կա նաև Լեռնային Ղարաբաղի հետ: Անդրադառնալով այս հարցում Ադրբեջանի հակազդեցությանը` նախագահն ասել է, որ պարզ է նաև Ադրբեջանի գործողությունների պատճառը. «Նրանք ցանկանում են, որպեսզի Ղարաբաղի մասին որևէ մեկը ընդհանրապես որևէ բան չիմանա, չլսի, չտեսնի: Հակառակ պարագայում փլուզվում է իրենց կողմից ստեղծված մի ողջ կեղծ պատմություն»:
Սերժ Սարգսյանը հանդիպման մասնակիցներին կոչ է արել այցելել Լեռնային Ղարաբաղ և ականատես լինել արցախյան ժողովրդի հաջողություններին:

7 Октябрь 2010 - 16:51 AMT
Президент Армении Серж Саргсян принял участников армяно-французского форума децентрализованного сотрудничества, сообщает пресс-служба главы государства.
“Я очень рад, что армяно-французские межгосударственные отношения расширяются и развиваются изо дня в день. Сегодня в Армении действуют более 120 предприятий с французским капиталом”, – сказал президент.
Серж Саргсян придал особое значение децентрализованному сотрудничеству между странами, в результате чего города побратимы реализуют десятки программ, и выразил уверенность, что проведение форума в Ереване будет способствовать их сотрудничеству.
Президент также отметил, что ему известно, что Франция проводит децентрализованное сотрудничество также с Нагорным Карабахом. Касаясь в этом вопросе противодействия Азербайджана, Саргсян сказал, что ему ясны причины шагов Азербайджана: “Они желают, чтобы про Карабах никто ничего не знал и не слышал. Иначе, разрушается придуманная ими целая фальшивая история”.