8 Հոկտեմբեր 2010 - 08:09 AMT
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանը ցանկանում է «Հեռուստատեսության և ռադիոյի մասին» օրենքը կատարելագործված տեսնել
Որքան արագ կատարելագործվի «Հեռուսատեսության և ռադիոյի մասին» ՀՀ օրենքը, այնքան լավ, քանի որ Հայաստանի իրավակիրառական փորձն այդքան զարգացած չէ միայն ընդհանուր դրույթներով ղեկավարվելու համար: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արմեն Հարությունյանը:
Ինչպես նշել է Հարությունյանը, մարդու իրավունքների պաշտպանի նախագահությամբ արդեն ստեղծվել է 10 հոգուց կազված համապատասխան աշխատանքային խումբ, որը պետք է զբաղվի «Հեռուստատեսության և ռադիոյի մասին» ՀՀ օրենքով: «Այդ խմբի մեջ մտնում են հասարակական հատվածի ներկայացուցիչներ, համապատասխան պետական գերատեսչությունների 4 ներկայացուցիչներ, Հանրային խորհրդի մեկ ներկայացուցիչ և մարդու իրավունքների պաշտպանը»,- ասել է Արմեն Հարությունյանը:
Նրա խոսքերով, աշխատանքային խումբն իր առաջին նիստը կանցկացնի հոկտեմբերի 11-ին և այդպիսով կորոշի իր հետագա գործունեությունը: «Ես ինքս անձամբ կողմ են նրան, որ այդ խումբը հնարավորինս արագ ավարտի օրենքի մշակումը»,- նշել է Ա. Հարությունյանը:

8 Октябрь 2010 - 08:09 AMT
Омбудсмен Армении желает по возможности быстрого завершения разработки закона РА “О телевидении и радио”
Чем быстрее будет усовершенствован закон РА “О телевидении и радио”, тем лучше, так как правоприменительная практика Армении развита не настолько, чтобы руководствоваться только общими положениями. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил Омбудсмен Армении Армен Арутюнян.
Как заметил Арутюнян, под председательством Омбудсмена уже создана соответствующая рабочая группа из десяти членов, которая должна заниматься разработкой закона РА “О телевидении и радио”. “В состав данной группы входят четыре представителя общественного сектора, четыре – соответствующих государственных ведомств, один представитель Общественного совета и Омбудсмен”, – сказал Армен Арутюнян.
По словам Арутюняна, рабочая группа проведет свое первое заседание 11-го октября и, таким образом определит свою дальнейшую деятельность. “Я сам за то, чтобы данная группа закончила разработку закона по возможности быстро. Все члены группы, достаточно эрудированные люди и знают, что нужно делать”, – отметил Омбудсмен.