Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հոկտեմբերի 7-ին հրամանագիր է ստորագրել 2010 թվականի աշնանային զորակոչ անցկացնելու եւ զորացրում կատարելու մասին: Հրամանագրի համաձայն, 2010 թվականի հոկտեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին կանցկացվի Հայաստանի Հանրապետության արական սեռի այն քաղաքացիների պարտադիր զինվորական և այլընտրանքային ծառայությունների աշնանային զորակոչը, որոնց 18 տարին լրանում է մինչև զորակոչի օրը, ինչպես նաև այն քաղաքացիների, ովքեր կորցրել են նախկինում ստացած պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչից տարկետման իրավունքը:
2010 թվականի հոկտեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին կզորացրվեն սահմանված ժամկետում պարտադիր զինվորական ծառայություն անցած զինծառայողները:
Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանը հանձնարարվել է` երկշաբաթյա ժամկետում ընդունել սույն հրամանագրի կիրարկումն ապահովող համապատասխան որոշում: Հրամանագիրն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակմանը հաջորդող օրվանից, հաղորդում է նախագահի մամլո ծառայությունը:

7 октября президент Армении Серж Саргсян подписал указ о начале осеннего призыва 2010 года. Согласно указу, в октябре-декабре будет проведен осенний призыв на обязательную воинскую и альтернативную службу граждан мужского пола, 18-летие которых исполняется до дня призыва, а также граждан, потерявших ранее полученное право на отсрочку от призыва на обязательную воинскую службу.
В октябре-декабре 2010 года, согласно указу, будут демобилизованы военнослужащие, прошедшие обязательную воинскую службу в установленные сроки.
Правительству Армении поручено в двухнедельный срок принять соответствующее решение с целью обеспечения выполнения указа, который вступает в силу на следующий день после официальной публикации, сообщает пресс-служба президента РА.