8 Հոկտեմբեր 2010 - 11:33 AMT
Հոկտեմբերի 9-ին Չեռնովցիի հայ համայնքը կնշի Սբ. Պողոս և Պետրոս Առաքյալների հայկական եկեղեցու 135-ամյակը: Ինչպես հաղորդել է Չեռնովցիի մարզային «Արևիկ» հայկական ազգային-մշակութային ընկերակցության նախագահ Վիկտոր Դավիդովիչը, եկեղեցում տոնական պատարագ կմատուցվի, որին ակնկալվում է հայկական սփյուռքի և տեղական իշխանությունների ներկայացուցիչների ներկայությունը: Այնուհետև հայկական ավանդույթի համաձայն, մատաղ կարվի, իսկ միսը կբաժանվի, հաղորդում է Analitika.at.ua-ը:
Եկեղեցու շինարարությունը սկսվեց 1869 թվականին պատմական հայկական թաղամասում, իսկ 1875թ. հոկտեմբերի 9-ին չեխ ճարտարապետ Յոզեֆ Գլավկայի ստեղծագործությունը հանդիսավոր կերպով օծվեց ի պատիվ Սուրբ Պողոս և Պետրոս Առաքյալների: Հայկական եկեղեցու ճարտարապետական հորինվածքում Յոզեֆ Գլավկան օրիգինալ կերպով միավորել է ռոմանական, բյուզանդական և գոթական ոճերի տարրերը, որոնք բնորոշ են միջնադարյան բուկովինյան վանքերին` հայկական պաշտամունքային ճարտարապետության ավանդույթներով:

8 Октябрь 2010 - 11:33 AMT
9 октября армянская община Черновцов отметит 135-летие армянской церкви Св. Апостолов Петра и Павла. Как сообщил председатель Черновицкого областного армянского национально-культурного общества "Аревик" Виктор Давидович, в церкви будет проведен праздничный молебен, на котором намечается присутствие представителей армянской диаспоры и местной власти. Затем по армянскому обычаю будет сделано жертвоприношение и раздача мяса, сообщает Analitika.at.ua.
Строительство церкви началось в 1869 г. в историческом армянском квартале, а 9 октября 1875 г. творение чешского архитектора Йозефа Главки было торжественно освящено в честь Святых Апостолов Петра и Павла. В архитектурной композиции армянской церкви Йозеф Главка оригинально соединил элементы романского, византийского и готического стилей, характерные для средневековых буковинских монастырей, с традициями армянского культового зодчества.