8 Հոկտեմբեր 2010 - 12:50 AMT
«Ես աշխատում եմ մի մեծ օրատորիայի վրա, որը նվիրված է Հայոց ցեղասպանությանը, և որոշեցի աջակցության համար դիմել Հայաստանի մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանին: Նախարարը խոստացավ սատարել օրատորիայի ստեղծմանը, եթե ես այն ավարտին հասցնեմ 2012թ. և պարտիտուրան փոխանցեմ ՀՀ կոմպոզիտորների միության նախագահին, որպեսզի այն կատարվի 2015թ.՝ Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակի կապակցությամբ»,-ասել է հայ ժողովրդի բարեկամ, շվեյցարացի կոմպոզիտոր Ալեքսանդր Բրինկենը Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում:
Ըստ նրա, «Երկ Հայաստանի մասին» օրատորիան մի մեծ ստեղծագործություն է, գրված նվագախմբի ու երգչախմբի համար, մոտ 1 ժամ տևողությամբ:
Ալեքսանդր Բրինկենը ընդգծել է նաև, որ վաղուց է հետաքրքրվում հայ մշակույթով և պատմությամբ՝ հավելելով, որ այցելությունը Ծիծեռնակաբերդ խորը հետք է թողել իր մոտ:

“Я работаю над созданием большой оратории, посвященной Геноциду армян, и решил обратиться за поддержкой к министру культуры Армении Асмик Погосян. После беседы министр обещала оказать мне поддержку в создании оратории при условии, что я ее закончу в 2012 году и передам готовую партитуру председателю Союза композиторов Армении, чтобы ее исполнили в 2015 году – к 100-летию Геноцида армян”, – сообщил друг армянского народа, швейцарский композитор Александр Бринкен на пресс-конференции в Ереване. По его словам, оратория “Ерк Айастани масин” – это большое произведение, написанное для оркестра и хора, и длится приблизительно час.
Александр Бринкен подчеркнул также, что давно интересуется армянской культурой и историей, добавив, что посещение мемориала жертв Геноцида армян Цицернакаберд оставило у него очень глубокий след.