8 Հոկտեմբեր 2010 - 12:58 AMT
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրավերով հոկտեմբերի 10-ի երեկոյան պաշտոնական այցով Երեւան կժամանի Սլովենիայի նախագահ Դանիլո Թյիրկը տիկնոջ` Բարբարա Միկլիչ Թյիրկի հետ:
Պաշտոնական այցի շրջանակներում հոկտեմբերի 11-ին Սլովենիայի նախագահը կայցելի Ծիծեռնակաբերդ` Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր: Այնուհետեւ Սլովենիայի նախագահը կհյուրընկալվի ՀՀ նախագահի նստավայրում, որտեղ նախատեսվում է Հայաստանի եւ Սլովենիայի նախագահների առանձնազրույց, երկու երկրների պաշտոնական պատվիրակությունների մասնակցությամբ ընդլայնված կազմով բանակցություններ: ՀՀ նախագահի նստավայրում տեղի կունենա նաեւ փաստաթղթերի ստորագրման արարողություն, որից հետո նախագահներ Սերժ Սարգսյանը եւ Դանիլո Թյիրկը հանդես կգան համատեղ մամուլի ասուլիսով:
Նույն օրը Սլովենիայի նախագահը կայցելի Մատենադարան եւ Հայաստանի նկարիչների միություն: Այնուհետեւ նախագահներ Դանիլո Թյիրկը եւ Սերժ Սարգսյանը կմասնակցեն հայ-սլովենական բիզնես ֆորումին:
Հոկտեմբերի 11-ի երեկոյան Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանի եւ տիկին Ռիտա Սարգսյանի անունից` ի պատիվ Սլովենիայի Հանրապետության նախագահ Դանիլո Թյիրկի եւ տիկին Բարբարա Միկլիչ Թյիրկի, կտրվի պաշտոնական ընթրիք:
Հոկտեմբերի 12-ին ՀՀ նախագահի նստավայրում Սլովենիայի նախագահ Դանիլո Թյիրկն առանձնազրույց կունենա Սերժ Սարգսյանի հետ, որին կհաջորդի հրաժեշտի պաշտոնական արարողությունը:
Սլովենիայի նախագահի այցը Հայաստանի Հանրապետություն կեզրափակվի Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում Ն.Ս.Օ.Տ.Տ Գարեգին Երկրորդ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի հետ հանդիպմամբ, հաղորդում է նախագահի մամլո ծառայությունը:

По приглашению президента Армении Сержа Саргсяна вечером 10 октября с официальным визитом в Армению прибудет президент Словении Данило Тюрк вместе с супругой Барбарой Миклич Тюрк. В рамках официального визита глава Словении 11 октября посетит Мемориальный комплекс жертв Геноцида армян Цицернакаберд. Затем в резиденции главы РА состоится беседа президента Армении и Данило Тюрка и встреча делегаций в расширенном формате. Запланировано также подписание ряда документов, после которого президенты выступят с совместной пресс-конференцией.
Данило Тюрк посетит также Институт древних рукописей Матенадарн и Союз художников Армении. Позже Серж Саргсян и Данило Тюрк примут участие в армяно-словенском бизнес-форуме.
Вечером 11 октября от имени президента и первой леди Армении будет дан торжественный ужин в честь Данило Тюрка и Барбары Миклич Тюрк. 12 октября в резиденции главы РА состоится беседа глав Армении и Словении, после которой состоится официальная церемония прощания.
Запланирована также встреча президента Словении с Католикосом всех армян Гарегином II, сообщает пресс-служба главы РА.