8 Հոկտեմբեր 2010 - 13:10 AMT
Չե՞ն վախենում արդյոք Բաքվում, որ այս անգամ իրենց չի հաջողվի խաբել ԵԱՀԿ ՄԽ-ին, և Ադրբեջանն արդեն հրապարակավ օկուպանտ կճանաչվի
Յուրաքանչյուրն ի զորու է այնպես մեկնաբանել իրադարձությունները, ինչպես ցանկանում է, նույնիսկ եթե դա Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի պաշտոնյա է: Այնուամենայնիվ, նշենք, որ Բաքուն, ինչպես միշտ, փորձում է ամեն ինչ դիմացինի վրա բարդել: Այս դեպքում, Մանվել Սարիբեկյանի սպանության վերաբերյալ համաշխարհային հանրության արձագանքի բացակայությունը, հավանաբար, անպատժելիության հավատ է ներշնչել Բաքվին: Հարց է առաջանում՝ իսկ Հասանովը չի՞ վախենում, որ ԵԱՀԿ ՄԽ-ն իրերն իրենց անունով կկոչի և հստակ կպատասխանի այն հարցին, թե ով է օկուպանտը:
Առավել սթափ գնահատական է տվել ՄԽ առաքելությանը ԵԱՀԿ ՄԽ-ում ադրբեջանական առաքելության անդամ Էլդար Իբրահիմովը, որը հայտարարել է, որ համանախագահների հետագա գործունեությունն անհույս է: Հետևելով նույն ադրբեջանական տրամաբանությանը, հույսն այն էր, որ ԵԱՀԿ ՄԽ-ն Հայաստանին «ագրեսոր» կճանաչի և կվերադարձնի ԼՂՀ մերձակա տարածքներն Ադրբեջանին: Սակայն, այս անգամ Բաքուն սխալվեց իր հաշվարկներում:
Հոկտեմբերի 1-14-ը ԵԱՀԿ ՄԽ փաստահավաք առաքելությունը գտնվում է ԼՂՀ մերձակա տարածքներում:
Օրերս Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունն ու ռազմական դատախազությունը համատեղ հայտարարություն են տարածել հայ գերի Մանվել Սարիբեկյանի «ինքնասպանության» մասին: Ինչպես հաղորդում է ադրբեջանական 1news.az գործակալությունը, Մանվել Սարիբեկյանն իբր ինքնասպան է եղել հոկտեմբերի լույս 5-ի գիշերը: Պատահարի վայրի զննության արդյունքում ռազմական դատախազության աշխատակիցները պարզել են, որ Սարիբեկյանը «կախվել է իր վերնաշապիկից ու սավանից հյուսված պարանի օգնությամբ»: Սարիբեկյանի պարանոցին հայտնաբերվել է խեղդամահ եղածների համար բնորոշ սպի: Դատաբժշկական փորձաքննությունը բռնության ոչ մի հետք «չի հայտնաբերել» Սարիբեկյանի մարմնի վրա: Մանվել Սարիբեկյանը հովիվ էր, նա գերեվարվել է ադրբեջանական կողմից սպետմեբրի 11-ին, որտեղ նրան «դիվերսանտ» հայտարարեցին: Ըստ ՀՀ պաշտպանության նախարարության պաշտոնական հայտարարության, Սարիբեկյանն ավարտել է զինվորական ծառայությունը ՀՀ ԶՈւ շարքերում 2010 թվականի մայիսին և ոչ մի առնչություն չունի հատուկ ծառայությունների հետ: Գերեվարվելուց մի քանի օր անց ինտերնետում տեղադրվել էր Սարիբեկյանի «հարցազրույցի» տեսահոլովակը: Մասնագիտական փորձաքննությունից հետո, ակնհայտ դարձավ, որ այն նկարահանվել է հոգեբանական ու ֆիզիկական ճնշման ներքո՝ հատուկ միջոցների կիրառմամբ:
Հունիսի 18-ին ԼՂՀ Մարտակերտի շրջանի Վերին Չայլու գյուղի մոտ Ադրբեջանի կողմից ձեռնարկվել է դիվերսիոն գործողություն ԼՂՀ տարածք ներխուժելու նպատակով: ԼՂՀ ՊԲ կողմից ձեռնարկված գործողությունների արդյունքում դիվերսանտները ետ են մղվել: Հայկական կողմը տվել է 4 զոհ և 4 վիրավոր: Իսկ ադրբեջանցի դիվերսանտները թողել են սպանված Մուբարիզ Իբրագիմովի մարմինը և փախուստի դիմել: Ներկա պահին մարմինը մինչև հիմա գտնվում է չեզոք հողում:
Սեպտեմբերի 4-ին, ժամը 6:50-ին ղարաբաղա-ադրբեջանական զորքերի շփման գոտում ադրբեջանցիները հերթական դիվերսիոն հարձակումն են գործել: ԼՂՀ ՊԲ նախաձեռնած մարտական միջոցառումների շնորհիվ հակառակորդը զոհեր տալով թողել է մարտական գոտին ու փախուստի դիմել: Նահանջի ժամանակ դիվերսիոն խմբի անդամները ականների պայթյուններից վնասվածքներ են ստացել: Մեր հետախուզական տվյալների համաձայն, նրանցից մեկը հետախուզական վաշտի, իսկ մյուսը` սակրավորների վաշտի հրամանատարներն էին:

8 Октябрь 2010 - 13:10 AMT
Не боится ли Баку, что на этот раз ему не удастся обмануть МГ ОБСЕ, и Азербайджан уже вслух признают оккупантом?
"В основе этих обращений стоят такие вопросы, как уничтожение биосферы на оккупированных землях Азербайджана, совершение там поджогов, незаконное проживание, размещение оружия и вооруженных сил, выращивание, производство наркотических веществ, контрабанда и другие вопросы", – заявил Гасанов, передают азербайджанские СМИ.
Каждый волен трактовать события так, как ему хочется, даже если это чиновник из аппарата президента Азербайджана. Тем не менее, отметим, что Баку, как всегда, пытается свалить все с больной головы на здоровую. В данном случае, отсутствие реакции международного сообщества на убийство Манвела Сарибекяна, видимо, уверило Азербайджан в собственной безнаказанности. В данном случае возникает вопрос: а не боится ли г-н Гасанов, что МГ ОБСЕ назовет вещи своими именами и четко ответит на вопрос – кто является оккупантом.
Более трезвую оценку полевой миссии МГ ОБСЕ дал член азербайджанской делегации в ПА ОБСЕ Эльдар Ибрагимов, заявивший, что надежд на дальнейшую деятельность сопредседателей Минской группы ОБСЕ не осталось. Следуя той же азербайджанской логике, надежды основывались на том, что МГ ОБСЕ объявит Армению «агрессором» и вернет территории вокруг НКР Азербайджану. Но кажется, на этот раз Баку просчитался.
С 4 по 14 октября МГ ОБСЕ находится на прилегающих к Нагорному Карабаху территориях с оценочной миссией.
На днях Министерство обороны и Военная прокуратура Азербайджана распространили совместное заявление о “самоубийстве” армянского пленного Манвела Сарибекяна. Как передает азербайджанское агентство 1news.az, Манвел Сарибекян якобы совершил самоубийство в ночь на 5 октября. После осмотра места происшествия сотрудники военной прокуратуры установили, что Сарибекян “повесился, набросив себе на шею удавку из перевязанных вместе своей рубашки и простыни”. На шее Сарибекяна обнаружен странгуляционный шрам, характерный для висельников. Судебно-медицинская экспертиза “не обнаружила” никаких следов насилия на трупе Сарибекяна. Манвел Сарибекян, работающий пастухом, 11 сентября попал в плен к азербайджанской стороне, где его не преминули объявить “диверсантом”. Согласно официальному заявлению Министерства обороны Армении, Сарибекян завершил военную службу в ВС РА в мае 2010 года и не имел никакого отношения к спецслужбам. Через несколько дней после того, как Сарибекян попал в плен, в интернете был размещен видеоролик с “интервью” с ним. После профессиональной экспертизы видеоматериала стало очевидно, что он был заснят с использованием психологического и физического давления и применением специальных средств.