ՀՀՇ կուսակցության վարչության նախագահ Արամ Մանուկյանը Գերմանիայի Պոտսդամ քաղաքում ադրբեջանական «Մուսավաթ» (ղեկավար` Իսա Ղամբար), Վրաստանի հանրապետական (ղեկավար`Դավիթ Ուսուպաշվիլի) կուսակցությունների հետ համատեղ հանդես են եկել հայտարարությամբ, որտեղ, մասնավորապես նշված է, թե «այս կուսակցությունները պետք է համագործակցեն իրենց համար համընդհանուր սկզբունքների հաստատման գործում»:
«Պատմությանը քիչ թե շատ ծանոթ հայը պետք է տեղյակ լինի,որ Մուսավաթը Երիտթուրքական կուսակցության գաղափարակիցն էր`Հակահայության սկզբունքով:Ադրբեջանական «Մուսավաթ» կուսակցությունը ստեղծվել է 1911 թ-ին և իր գործունեության հիմքում ի սկզբանե դրել է հակահայկականությունն ու հայատյացությունը: «Մուսավաթի» ղեկավարների կողմից տարիներ շարունակ կազմակերպվել են հայերի ջարդեր,որոնցից ամենալայնածավալը 1920 թ-ի մարտին Շուշիի հայկական բնակչության կոտորածն էր, որի ընթացքում թուրքական յաթաղանին զոհ դարձան ավելի քան 20 000 շուշեցիներ: Ցավալի է,որ հայոց համազգային շարժում կուսակցությունը աչք է փակում այսպիսի երևույթների վրա, և ընդհանուր սեղան նստում, հայտարարություն է ստորագրում մի կուսակցության հետ, որը միայն չարիք ու ցավ է պատճառել Հայ ազգին:Որպես Հայ երիտասարդներ դատապարտում ենք այս քայլը, և զարմանում, թե ինչպես են այս մարդիկ օրերից մի օր բարձրանալու Ծիծեռնակաբերդի բարձունքն ու մեր անմեղ զոհերի հիշատակը հարգելու..»,-ասվում է PanARMENIAN.Net-ի ստացած «Հայազն» երիտասարդների միաբանության հայտարարության մեջ:

Председатель правления Армянского Общенационального Движения (АОД) Арам Манукян, глава азербайджанской партии «Мусават» Иса Гамбар и глава Республиканской партии Грузии Давид Усупашвили на конференции в Потсдаме выступили с совместным заявлением, в котором говорится, что «три партии должны сотрудничать для достижения собственных целей».
«Лидеру АОД не плохо было бы вспомнить историю, когда партия Мусават, основанная в 1911 году, руководствовалась исключительно антиармянскими действиями. Именно она повинна в резне в Шуши, в ходе которой погибо 20 тысяч армян. Больно, когда АОД закрывает глаза на историю и садится за один стол и подписывает соглашение о сотрудничество с партией, которая принесла армянскому народу только зло. Приходится только удивляться, как эти люди будут подниматься к Мемориалу памяти жертв Геноцида армян в Цицернакаберде», – говорится в поступившем в PanARMENIAN.Net заявлении молодежного движения «Айазн».