Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հոկտեմբերի 9-ին ընդունել է հոկտեմբերի 8-ին երկօրյա աշխատանքային այցով Հայաստան ժամանած Իրանի Իսլամական Հանրապետության խորհրդարանի նախագահ Ալի Լարիջանիի գլխավորած պատվիրակությանը։ Ողջունելով հյուրերին` վարչապետը գոհունակությամբ է խոսել Հայաստանի և Իրանի միջև ծավալված արդյունավետ համագործակցության մասին և կարևորել տնտեսական հարաբերությունների հետագա զարգացումը։
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցերը քննարկել են երկկողմ տնտեսական գործակցության ընդլայնման հեռանկարային ուղղությունները։ Երկուստեք նշվել է տրանսպորտի և էներգետիկայի ոլորտներում համատեղ ծրագրերի իրականացման և երկու երկրների մասնավոր հատվածների միջև կապերի աշխուժացման անհրաժեշտությունը։
Փաստելով բարձր մակարդակի պաշտոնական փոխայցերի նշանակալի դերը երկկողմ բարեկամական հարաբերությունների ամրապնդման հարցում` նշվել է, որ 2010թ. հոկտեմբերի վերջին նախատեսվում է ՀՀ վարչապետի այցը Իրանի Իսլամական Հանրապետություն։ Տիգրան Սարգսյանն ընդգծել է, որ հոկտեմբերի 1-ին ԻԻՀ առևտրի, արդյունաբերության և հանքերի պալատի նախագահի հետ հանդիպման ժամանակ վերջինս ՀՀ վարչապետին հրավիրել է այցելել ԻԻՀ առևտրի, արդյունաբերության և հանքերի պալատ` Հայաստանի տնտեսական զարգացման հնարավորություններն ու հեռանկարները իրանցի գործարարներին ներկայացնելու համար, հաղորդում է ՀՀ կառավարության մամլո ծառայությունը։

10 Октябрь 2010 - 11:31 AMT
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян 9 октября принял делегацию во главе со спикером парламента Ирана Али Лариджани. Как сообщили PanARMENIAN.Net в пресс-службе правительства, в ходе встречи собеседники обсудили перспективы расширения двухстороннего экономического сотрудничества.
Обе стороны отметили необходимость реализации совместных программ в транспортной и энергетической сферах, а также активизации связей между частными секторами двух стран. Как было отмечено на встрече, в конце октября текущего года намечается визит главы правительства Армении в Иран.
Тигран Саркисян подчеркнул, что в ходе встречи с председателем промышленной палаты Ирана 1 октября получил приглашение посетить палату торговли, промышленности и рудников ИРИ для того, чтобы представить иранским бизнесменам возможности и перспективы экономического развития Армении.