11 Հոկտեմբեր 2010 - 05:57 AMT
Հոկտեմբերի 9-ին Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպեց պաշտոնական այցով Երևանում գտնվող Իրանի խորհրդարանի նախագահ Ալի Լարիջանիին:
Նախարար Նալբանդյանը բարձր գնահատեց երկու երկրների միջպետական հարաբերությունների կարևոր մաս կազմող խորհրդարանների միջև համագործակցությունը` շփումները թե օրենսդիր մարմինների ղեկավարների մակարդակով, թե խորհրդարանական բարեկամության խմբերի ձևաչափով:
Զրուցակիցներն անդրադարձան 2009 թ. ապրիլին Հայաստանի նախագահի Թեհրան կատարած պաշտոնական այցի ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքին:
Հայաստանի արտգործնախարարն ու Իրանի խորհրդարանի ղեկավարը անդրադարձան երկկողմ հարաբերությունների օրակարգային հարցերի լայն շրջանակի:
Ալի Լարիջանիի խնդրանքով Էդվարդ Նալբանդյանը ներկայացրեց արցախյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացը` կարևորելով Իրանի հավասարակշռված և կառուցողական դիրքորոշումը այդ հարցում, հաղորդում է ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը:

11 Октябрь 2010 - 05:57 AMT
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян встретился с находящимся с визитом в Армении спикером парламента Ирана Али Лариджани. В ходе встречи глава МИД РА высоко оценил сотрудничество парламентов Армении и Ирана, которое занимает важное место в межгосударственных отношениях двух стран.
Собеседники обсудили ход выполнения договоренностей, достигнутых во время визита президента Армении в Тегеран в апреле 2009 года, а также затронули широкий круг вопросов двусторонних отношений и региональные проблемы.
По просьбе Лариджани, Эдвард Налбандян представил процесс урегулирования карабахского конфликта, отметив значение взвешенной и конструктивной позиции Ирана в данном вопросе, сообщаетпресс-служба МИД РА.
Спикер парламента Ирана находился в Армении с 8 по 10 октября по приглашению спикера НС РА Овика Абрамяна.