Երևանում տեղի է ունեցել էներգետիկայի և շրջակա միջավայրի մասին միջազգային կրթական SPARE (School Project for Application for Resourses and Energy) ծրագրին նվիրված խորհրդաժողով: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ին է հայտնել Հայաստանում նախագծի ղեկավար, «Տապան» էկո-ակումբի ղեկավար Հրանտ Սարգսյանը, Հայաստանում ծրագրի գոյության 10 տարում դրան մասնակցել են 150 ուսուցիչներ և 1460 աշակերտներ երկրի 11 մարզերի 140 դպրոցներից: «Էներգիայի և ռեսուրսների օգտագործումն» առարկան ընթացիկ տարում դարձել է «դպրոցական ծրագրի բաղադրիչ», այսինքն դպրոցներն իրենք են ընտրել, թե «դպրոցական բաղադրիչների» թվից որ առարկան է դասավանդվելու»,-ասել է նա:
Իր հերթին, խորհրդաժողովին ներկա SPARE ծրագրի ղեկավար Կայ Ասբյոռն Կնուտսեն Շյոռլիենն ասաց, որ տպավորված է ծրագրի հաջողությամբ Հայաստանում և դպրոցականների շահագրգռվածությամբ, որոնք բազմաթիվ գաղափարներ են ներկայացրել էներգախնայողության ուղղությամբ:
Ծրագիրը նախաձեռնել է Նորվեգիայի բնության պահպանության ընկերությունը (Երկրի բարեկամները, Նորվեգիա) 1996թ.: Ծրագիրը գործում է Եվրոպայի, Կովկասի ու Միջին Ասիայի 17 երկրներում: Ազգային համակարգողները հանդիպում են տարին մեկ անգամ:

11 Октябрь 2010 - 06:35 AMT
В Ереване прошла конференция, посвященная международной образовательной программе об энергетике и окружающей среде SPARE (School Project for Application for Resourses and Energy). Как сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net координатор проекта SPARE в Армении руководитель эко-клуба «Тапан» Грант Саргсян, за 10 лет существования программы в Армении в проекте приняли участие порядка 150 учителей и 1460 учеников из 140 школ 11 областей страны. «Предмет «Использование энергии и ресурсов» в текущем году стал «школьным составляющим», то есть школы сами выбирали, какой предмет из числа «школьных составляющих» будет преподаваться», – сказал он.
В свою очередь, присутствующий на конференции руководитель проекта SPARE Кай Асбёрн Кнутсен Шёрлиэн сказал, что впечатлен успехом программы в Армении и заинтересованностью школьников, которые представили свои многочисленные идеи по энергосбережению.
Программа SPARE была инициирована Норвежским обществом охраны природы (Друзья Земли, Норвегия) в 1996 году. Год за годом Программа развивалась, адаптировалась и дополнялась активными педагогами, школьниками, экспертами и экологическими общественными организациями.
SPARE работает в 17 странах Европы, Кавказа и Средней Азии. Национальные координаторы встречаются раз в год.