11 Հոկտեմբեր 2010 - 12:35 AMT
Երևանում կայացավ քննարկում « Միջկուսակցական ժողովրդավարության խնդիրները Հայաստանում» թեմայով: Քննարկմանը մասնակցում էին Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ), «Բարգավաճ Հայաստան», ՀՅ Դաշնակցություն, «Ժառանգություն» կուսակցությունների անդամներ, ինչպես նաև Հայաստանի Ժողովրդական կուսակցության առաջնորդն ու Ռամկավար-Ազատական կուսակցության ատենապետի տեղակալը:
«Հայաստանի քաղաքական դաշտը, ցավոք, դեռևս չկայացած երևույթ է: Հենց այդ պատճառով էլ մենք տրանսֆորմացիայի, կուսակցությունների լուծարման վկան ենք դառնում»,- ասել է ՀՅԴ խմբակցության քարտուղար Արտաշես Շահբազյանը` ելույթ ունենալով քննարկման ժամանակ:
Ռամկավար-Ազատական կուսակցության ատենապետի տեղակալ Էդվարդ Անտինյանն իր հերթին հայտնել է, որ Հայաստանում միջկուսակցական ժողովրդավարություն չի լինի այնքան ժամանակ, քանի դեռ կուսակցություններում բացակայում է բազմակարծությունը:

В Ереване состоялось обсуждение на тему «Проблемы межпартийной демократии в Армении». В обсуждении приняли участие члены парламентских фракций Республиканской партии Армении (РПА), «Процветающая Армения», АРФ Дашнакцутюн, «Наследие», а также лидер Народной партии Армении и заместитель руководителя партии Рамкавар-Азатакан Армении. В ходе обсуждений были затронуты вопросы разработки политики в армянских партиях, обеспечения прозрачности в процессе принятия решений, а также проблема урегулирования законодательства Армении и уставов партий.
«Политическое поле Армении, к сожалению, пока не состоявшееся явление. Именно поэтому мы становимся свидетелями трансформации, распада партий. В нашей действительности партии создаются в преддверие выборов, что довольно опасное явление», – выступая на обсуждении, сказал секретарь фракции АРФД Арташес Шахбазян.
В свою очередь заместитель главы партии Рамкавар-Азатакан Эдвард Антинян заявил, что межпартийной демократии в Армении не будет до тех пор, пока в партиях отсутствует плюрализм мнений.