11 Հոկտեմբեր 2010 - 13:55 AMT
Սլովենիայի նախագահ Դանիլո Թյուրքը պաշտոնական այցի շրջանակներում տիկնոջ Բարբարա Միկլիչ Թյուրքի հետ և ՀՀ ԱԳՆ ղեկավար Էդվարդ Նալբանդյանի ուղեկցությամբ այցելել է Մատենադարան:
Մատենադարանում Սլովենիայի նախագահին են ներկայացվել 5-18, 19 դարերի հայկական ձեռագրերը, ինչպես նաև Մատենադարանի մշտական ցուցադրությունը:
Դանիլո Թյուրքը գրառում է կատարել Մատենադարնի այցելուների մատյանում, որտեղ մասնավորապես, ասվում է.«Ես տպավորված եմ ձեռագրերի և գույների մշակութային հարստությամբ, ինչպես նաև քաղաքակրթության ու ինտելեկտի մեծությամբ, որի զարգացման համար մարդիկ հսկայական կարողություններ էին ներդնում՝ ոգեշնչելով ժամանակակաից աշխարհը»:
Այցի վերջում Հին ձեռագրերի ինստիտուտի տնօրեն Հրաչյա Թամրազյանը հայ մանրանկարչության ալբոմ է նվիրել հյուրին անգլերեն լեզվով, ինչպես նաև ձեռագրերի մակետներ: Իր հերթին Սլովենիայի նախագահը Մատենադարանին նվիրեց Սլովենիայի առաջին տպագիր Ավետարանի պատճենը:
Մատենադարանում պահվում են 17 հազար ձեռագրեր, որոնցից 14 հազարը՝ հայերեն, 3 հազարը՝ եբրայերեն, ֆարսի, արաբերեն, հունարեն, լատիներեն, ասորերեն ու չինարեն լեզուներով:

Президент Словении Данило Тюрк вместе с супругой Барбарой Миклич Тюрк в рамках официального визита в Армению в сопровождении главы МИД Армении Эдварда Налбандяна посетил Институт древних рукописей Матенадарн.
В Матенадаране президенту Словении были представлены армянские рукописи с 5-го до 18-19 веков, а также постоянная экспозиция Института древних рукописей.
Данило Тюрк оставил запись в журнале Матенадарана, в которой в частности говорится: “Я удивлен культурным богатством рукописей и красок, а также величием цивилизации и интеллекта, в которую люди вкладывали огромные состояния, вдохновляя современный мир”.
В конце визита в Матенадаран директор Института древних рукописей Грачья Тамразян подарил альбом армянской миниатюры на английском языке, а также макет рукописей. В свою очередь президент Словении подарил копию первого напечатанного в Словении Евангелия.
В Матенадаране хранятся 17 тысяч рукописей, 14 тысяч из которых на армянском, а 3 тысячи – на арамейском, фарси, арабском, греческом, латинском, ассирийском, китайском.