11 Հոկտեմբեր 2010 - 14:47 AMT
Գևորգ Գևորգյան. «Կինոաշուն« փառատոնը ստեղծվել է որպես հակակշիռ այն մեղադրանքներին, որ հայկական կինո գոյություն չունի
«Մոսկվա» կինոթատրոնում անցնում է «Կինոաշուն« փառատոնի բացման արարողությունը, որը կտևի մինչև նոյեմբերի 10-ը: «Կինոաշուն» փառատոնը կբացվի Արտավազդ Փելեշյանի «Մենք» ֆիլմով: «Կինոաշուն« փառատոնը ստեղծվել է որպես հակակշիռ այն մեղադրանքներին, որ հայկական կինո գոյություն չունի: Իրոք, հայկական կինոն արվեստի այն ճյուղն էր, որ առավելագույնը տուժեց ԽՍՀՄ փլուզումից: Այս փառատոնն առաջին քայլն է, որը հայ ժողովրդին կվերադարձնի նրա հարստությունն ու հայկական կինոյին հաղորդակցվելու հնարավորությունը»,-իր ողջույնի խոսքում ասել է ՀՀ Ազգային կինոկենտրոնի տնօրեն Գևորգ Գևորգյանը:
Նա նշել է, որ փառատոնի ընթացքում Հայաստանի տարբեր կինոդահլիճներում, Սիրահարների պուրակում և Կասկադում շուրջ 100 հայկական ֆիլմեր կցուցադրվեն: Փառատոնի շրջանակներում կկազմակերպվեն կլոր սեղաններ ու սեմինարներ, ինչպես նաև լավագույն գրախոսության հեղինակը կպարգևատրվի 100 000 դրամով:
«Ես շատ ուրախ եմ, որ Երևանում թատերական ու երաժշտական աշունների հետ մեկտեղ, կլինի նաև կինոաշուն, և «Երևանի բնակիչներն ու հյուրերը հնարավորություն կստանան հաղորդակցվելու հայկական կինոյին, որը մենք կարող էինք կորցնել»,-ասել է մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը:

В кинотеатре Москва проходит церемония открытия фестиваля армянских фильмов «Киноашун», который продлится до 10 ноября. Фестиваль «Киноашун» (Киноосень) открывает фильм Артавазда Пелешяна «Мы». Фильм открыл сюжет, рассказывающий об истории армянского кино и его великих деятелях. «Мероприятие было создано в противовес обвинениям в том, что армянского кино не существует. Действительно армянское кино стало той ветвью искусства, которое наиболее пострадало после распада Советского союза. Мы пробовали осуществить ряд мероприятий, посвященных армянскому кино, и этот фестиваль стал первым шагом по возвращению армянскому народу его богатства и возможностью приобщится к армянскому кино», – отметил в своей приветственной речи директор Национального киноцентра Армении Геворг Геворгян. Он отметил, что в ходе фестиваля в различных залах Армении, а также в Парке влюбленных и у комплекса Каскад будет показано более ста армянских фильмов различных лет и жанров. Также в рамках фестиваля пройдут юбилейные мероприятия, посвященные деятелям армянского кино, круглые столы и семинары. Также будет объявлен конкурс на лучшую рецензию, победитель которой получит 100 000 драмов.
«Я очень рада, что в армянской столице наряду с театральной и музыкальной осенью будет проходить также «Киноосень», и жителям и гостям Еревана предоставлена возможность приобщиться к армянскому кино, которое могло бы быть потеряно», – отметила министр культуры Асмик Погосян.