2009-ի տարի` հոկտեմբերի 10-ին, Ցյուրիխում, լարված բանակցություններից հետո Հայաստանը և Թուրքիան համաձայնության եկան, և երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարները ստորագրեցին դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման, սահմանի բացման և երկկողմ հարաբերությունների զարգացման վերաբերյալ արձանագրությունները: Այս մասին Wall Street Journal-ում տպագրված հոդվածում ասել է ՀՀ ԱԳՆ ղեկավար Էդվարդ Նալբանդյանը:
«Հայ-թուրքական հարաբերությունները փակուղում էին, երբ նախագահ Սերժ Սարգսյանը նախաձեռնեց Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը: Հայաստանում մենք առաջնորդվում էինք այնպիսի ապագայի տեսլականով, որում սերունդները կապրեն խաղաղության և անվտանգության պայմաններում: Հայկական կողմի այս նախաձեռնությունը դրական արձագանք գտավ Թուրքիայի նախագահի կողմից, և դա մեզ թույլ տվեց վստահ ներդրում կատարել հաշտեցման երկարատև գործընթացի մեջ:
Մեր դիրքորոշումը արտացոլված էր հարաբերությունների կարգավորում առանց նախապայմանների հայտնի մոտեցման մեջ: Դա էր Թուրքիայի հետ բանակցությունները սկսելու հիմնական սկզբունքը: Այս ընդհանուր փոխըմբռնմամբ մենք սկսեցինք, վարեցինք գործընթացը և եկանք պայմանավորվածությունների: Միջազգային հանրությունը` սկսած շվեյցարացի միջնորդներից մինչև ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղար, ԵԱՀԿ, ԵՄ, ԱՄՆ, Ռուսաստան, Ֆրանսիա և շատ այլ երկրներ, գործընթացի սկզբից մինչ օրս կիսում է այս մոտեցումը: Դժբախտաբար, Թուրքիան հետ կանգնեց պայմանավորվածություններից: Անկարան ոչ միայն խուսափեց արձանագրությունները վավերացնելուց, այլև վերադարձավ այն նախապայմանների լեզվին, որը նա օգտագործում էր մինչև գործընթացի մեկնարկը:
Թվում է` մենք խոսում ենք տարբեր լեզուներով: Մի կողմից թուրքական իշխանությունները ձևացնում են, թե միշտ պահպանում են pacta sunt servanda (պայմանագրերը պետք է կատարվեն) սկզբունքը, սակայն, մյուս կողմից, նրանք հրաժարվում են իրենց իսկ կողմից ստորագրված համաձայնագրերը վավերացնելուց և իրագործելուց: Նրանք պնդում են, թե չունեն նախապայմաններ, ու որ նրանք պարզապես պահանջում են, որ մենք կատարենք այս կամ այն բանը, նախքան նրանք կկարողանան առաջ գնալ վավերացման գործընթացում: Արդյո±ք սա նշանակում է, թե նրանք նախապայմաններ չունեն»,- ասել է Էդվարդ Նալբանդյանը:
Թուրքիան փորձում է հայ-թուրքական կարգավորման գործընթացը կապել ղարաբաղյան հիմնախնդրի հանգուցալուծման հետ: Նրանք ասում են, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման բանակցություններում չեն ուզում հանդես գալ իբրև միջնորդներ, այլ ցանկանում են անմիջականորեն բանակցել հայերի ու ադրբեջանցիների միջև` լուծում գտնելու համար:
Ղարաբաղյան գործընթացին միջամտելու կամ Հայաստանի հետ իր հարաբերությունների կարգավորումը ղարաբաղյան բանակցություններում առաջընթացի սեփական ընկալման հետ կապելու թուրքական կողմի ցանկացած փորձ վնասում է երկու գործընթացներին էլ: Սա այն դիրքորոշումն է, որը քանիցս ընդգծել են Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման և ղարաբաղյան հիմնախնդրի հանգուցալուծման բանակցությունների մեջ ներգրավված բոլոր հիմնական դերակատարները, ողջ միջազգային հանրությունը: Միջազգային հանրությունը խոսում է մեկ լեզվով, իսկ թուրքական կողմը` մեկ ուրիշ»,-ասել է Էդվարդ Նալբանդյանը:

“Армяно-турецкие отношения находились в тупике, когда президент Армении Серж Саргсян инициировал процесс нормализации отношений с Турцией», – пишет глава МИД Армении Эдвард Налбандян в газете Wall Street Journal, добавив, что армянская сторона придерживается той позиции, что будущее поколение будет жить в мире и безопасности. При этом он заметил, что в процессе нормализации армяно-турецких отношений Ереван придерживался той позиции, что они должны были быть нормализованы без каких-либо предусловий. «Это было основным принципом начала переговоров с Турцией»,- отметил он, подчеркнув, что, к сожалению, Анкара отступила от достигнутых сторонами договоренностей. «Турция не только избежала ратификации армяно-турецких Протоколов, но вернулась к языку предусловий, который она использовала до начала переговоров. Кажется, что мы говорим на разных языках. С одной стороны турецкие власти прикидываются, что всегда сохраняют позицию pacta sunt servanda, а с другой стороны, они отказываются от ратификации и реализации тех соглашений, которые они сами подписали. Они утверждают, что у них нет каких-либо предусловий, и что просто требуют, чтобы мы сделали то или иное, пока они смогут продвигаться в процесс ратификации Протоколов. Означает ли это, что у них нет предусловий?», – отметил Эдвард Налбандян. При этом глава МИД РА заметил, что Анкара пытается связать процесс нормализации армяно-турецких отношений с урегулированием карабахского конфликта, пытаясь стать посредником в решении данного вопроса. В этом контексте Налбандян заметил, что любая попытка вмешаться в карабахский конфликт вредит и процессу нормализации армяно-турецких отношений, и урегулированию карабахского конфликта. По его словам, подобную позицию также уже неоднократно выражало международное сообщество. «Международное сообщество говорит на одном языке, а Турция на другом», – подчеркнул глава МИД РА.
10 октября 2009 года главы МИД Армении и Турции в Цюрихе подписали Протоколы об открытии армяно-турецкой границы и установлении дипломатических отношений.