«Բոլոր տերություններն ընդունում են Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը: Բացի այդ, միջազգային կազմակերպությունները բանաձևեր են ընդունում այդ մասին, սակայն Բաքուն մինչ օրս չի հասկանում, թե ինչու նույն տերությունները առաջնորդվելով իրենց իսկ դիրքորոշմամբ, չեն պարտադրում Հայաստանին զիջումների գնալ»,-Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է սոցիոլոգ Ահարան Ադիբեկյանը:
Ըստ նրա, Գրված օրենքներից բացի, միջազգային պրակտիկայում գոյություն ունեն նաև չգրված օրենքներ, այսինքն, եթե դու արյուն ես թափել հողի համար, այն քոնն է: «Դա լավ է հասկանում ամերիկացին, որը ժամանակին նվաճել է Տեխասը»,-ասել է նա: Միևնույն ժամանակ, Ադիբեկյանը հույս է հայտնել, որ Ադրբեջանի հաջորդ գումարման խորհրդարանը առավել պրագմատիկ կգտնվի, ինչպե և Հայաստանի խորհրդարանը: Միայն այդ դեպքում հնարավոր կլինեն փոխզիջումները ղարաբաղյան կարգավորման հարցում, գտնում է սոցիոլոգը: «Կամ էլ վերջնականապես կամրագրվի ստատուս-կվոն, որը շատ երկար կտևի»,-ասել է Ադիբեկյանը:
Սոցիոլոգը գտնում է նաև, որ այն փաստը, որ Ղարաբաղում այժմ շատ են օտարերկրյա ներդրումներ արվում, վկայում է այն մասին, որ իրենք տարածքները հանձնելու վտանգ չեն տեսնում: «2-3 տարուց հետո ներդրումներն ավելի կաճեն, այն ժամանակ Ղարաբաղի հարցը վերջնականապես կլուծվի: Իսկ Բաքվի հայտարարությունները ռևանշի մասին ընդամենը խոսակցություններ են: Ադրբեջանցիները, երիտասարդ ազգ լինելով, ձգտում են ինքնահաստատվել Լեռնային Ղարաբաղի օգնությամբ»,-ասել է Ահարոն Ադիբեկյանը:

Azerbaijan’s territorial integrity is accepted by all superpowers. Despite international organizations’ resolutions on the issue, Baku is still at a loss to understand why superpowers do not force Armenia to make concessions, according to sociologist Aharon Adibekyan.
As the expert told a news conference in Yerevan, “besides written laws, there are also unwritten ones international practice adheres to. The land belongs to those who shed their blood on it.”
Adibekyan expressed hope that the next parliaments of Armenia and Azerbaijan should be more pragmatic to enable compromise in Karabakh conflict settlement or secure a long-term status quo.
“Foreign investments, currently allocated to Karabakh economy, prove that the investors don’t foresee the surrender of territories. Significant increase in investments within 2-3 years will finalize the Karabakh issue. Baku’s revanchist statements are nothing but words. As a young nation, Azerbaijanis chose Karabakh as a means of self-assertion,” the expert pointed out.