Համաձայն Պարենային քաղաքականության ուսումնասիրման միջազգային ինստիտուտի տվյալների, այսօր աշխարհում թերսնվում է ավելի քան մեկ միլիարդ մարդ: Ինչպես հաղորդում է BBC-ն, նման բարձր ցուցանիշների գլխավոր պատճառը թերսնուցումն է երեխաների շրջանում: Սովի առավել բարձր մակարդակ գրանցվել է աֆրիկյան երկրներում` Սահարայից հարավ, և Հարավային Ասիայում:
Միաժամանակ նախկին ԽՍՀՄ երկրների մեծամասնությունում սովի ցուցանիշները ամենացածր մակարդակում են, այսինքն իրավիճակն այդ ոլորտում համեմատաբար բարվոք է: Սակայն Ուզբեկստանում, Թուրքմենստանում, Վրաստանում, Հայաստանում և Ադրբեջանում նկատվում է թերսնման միջին մակարդակ:
ՄԱԿ–ի Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպությունը սովը բնորոշում է որպես օրական 1800 կալորիայից քիչ սննդի ընդունում։ Դա նվազագույնն է, որն անհրաժեշտ է ակտիվ և առողջ կյանքի համար
Զեկույցի հեղինակները նշում են, որ աշխարհում քաղցած մարդկանց թիվը 1996-ից մինչև 2006-ը նվազել էր, բայց վերջին տարիներին այդ ցուցանիշը բարձրացել է:

12 Октябрь 2010 - 08:07 AMT
Согласно данным Международного исследовательского института продовольственной политики более миллиарда человек в мире сегодня недоедают. Как сообщает BBC, по данным авторов документа, главной причиной столь высоких показателей является недоедание среди детей. Наиболее высокий уровень голода зафиксирован в африканских странах, расположенных южнее Сахары, и в Южной Азии.
При этом в большинстве стран бывшего Советского Союза показатели голода находятся на самом низком уровне, то есть ситуация в этой области относительно благоприятна. Однако в Узбекистане, Туркмении, Грузии, Армении и Азербайджане отмечают средний уровень недоедания.
Организация ООН по продовольствию и сельскому хозяйству определяет голод как потребление менее 1,800 килокалорий в день. Это минимум, необходимый для здоровой и активной жизни.
Авторы доклада отмечают, что количество голодающих в мире уменьшалось в период с 1990 по 2006 годы, но в последние годы этот показатель немного повысился.