12 Հոկտեմբեր 2010 - 10:11 AMT
Հայ ազգային կոնգրեսի (ՀԱԿ) համակարգող Լևոն Զուրաբյանը լրագրողներին է ներկայացրել Հայաստանի իշխանությունների վերջին 1,5 տարվա ձախողումները: «Առաջինը՝ գործող ռեժիմին չհաջողվեց պայմաններ ստեղծել մարտի 1-2-ի իրադարձություններից հետո առաջացած ճգնաժամի հաղթահարման համար: Երկրորդը՝ մտահոգում է բնակչության ծանր սոցիալ-տնտեսական վիրճակը: Երրորդը՝ հայկական կողմը լուրջ ձախողումներ ունեցավ արտաքին քաղաքականության ոլորտում՝ ստորագրելով Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման մասին արձանագրությունները: Չորրորդը՝ ղարաբաղյան կարգավորման հարցում Ադրբեջանը շարունակում է ճնշումը միջնորդների ու Հայաստանի հանդեպ»,-ասել է Լևոն Զուրաբյանը: Նա կոչ է արել բնակչությանը ընդվզել ներկա ղեկավարության քաղաքականության դեմ և մասնակցել ՀԱԿ-ի հոկտեմբերի 15-ին ու 19-ին Մատենադարանի մոտ կայանալիք հանրահավաքներին: Զուրաբյանը հայտնեց, որ Երևանի քաղաքապետարանը կրկին թույլ չի տվել ընդդիմությանը հանրահավաք անցկացնել Ազատության հրապարակում՝ առաջարկելով ՀԱԿ-ին այն անցկացնել Մատենադարանի մոտ:
Անդրադառնալով հայ-թուրքական արձանագրություններին՝ Զուրաբյանը նշել է, որ Հայաստանի նախագահը հավանաբար երբեք այդքան խաբված իրեն չի զգացել, որքան արձանագրությունների վավերացման հարցում:

12 Октябрь 2010 - 10:11 AMT
Координатор Армянского Национального конгресса (АНК) Левон Зурабян представил журналистам провалы властей Армении, которые, по мнению АНК, были допущены за прошедшие полтора – два года. «Первое – действующему режиму не удалось создать условия для преодоления кризиса, сформировавшегося в стране после событий 1-2 марта. Второе – тяжелое социально-экономическое положение населения продолжает вызывать беспокойство. Третье – армянская сторона допустила серьезные провалы во внешней политике, подписав Протоколы о нормализации армяно-турецких отношений. Четвертое – в карабахском урегулировании Азербайджан продолжает усиливать давление на посредников и Армению», – сказал Левон Зурабян. Он призвал население выразить протест против политики нынешнего руководства и принять участие в митингах АНК 15 и 19 октября.
Зурабян сообщил, что мэрия Еревана вновь не разрешила оппозиции провести митинги на площади Свободы, предложив АНК провести их возле здания Матенадарана. Координатор АНК назвал это решение незаконным, добавив, что настанет день, когда оппозиция проведет митинги на площади Свободы.