12 Հոկտեմբեր 2010 - 10:37 AMT
Տաթևի վանք տանող ճոպանուղով առաջինը կերթևեկեն 6 երեխաներ մերձակա համայնքներից, Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը, Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն և Հայաստանի Մրցունակության ազգային հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Բեկոր Փափազյանը: «Ինձ համար դա մեծ պատիվ է, և ես անհամբեր սպասում եմ այդ իրադարձությանը: Անգամ փորձարկումների ընթացքում ես ձեռնպահ մնացի ճոպանուղով բարձրանալուց, որպեսզի դա պաշտոնական բացման օրն անեմ»,- հոկտեմբերի 12-ին լրագրողների հետ կիսվել է Բեկոր Փափազյանը:
Ընդ որում, նա նշել է, որ հոկտեմբերի 15-ից 17-ն ընկած ժամանակահատվածում վանքի տարածքը ցանկապատվելու է, և բացման հանդիսավոր արարողությանը ներկա են լինելու միայն պաշտոնական անձինք, լրագրողներ և արտասահմանյան հյուրեր: Արարողությունը հոկտեմբերի 16-ին կցուցադրվի հանրային հեռուստատեսության ուղիղ եթերում: «Արդեն հոկտեմբերի 23-ին մենք բոլորին հրավիրում ենք ճոպանուղու գործարկման արարողությանը»,- ավելացրել է Հիմնադրամի տնօրենը:
Նա հաղորդել է նաև, որ բանակցություններ են ընթանում Տաթևի վանք տանող աշխարհի ամենաերկար ճոպանուղին Գիննեսի Ռեկորդների գրքում գրանցելու շուրջ:

12 Октябрь 2010 - 10:37 AMT
Первыми по самой длинной в мире канатной дороге, ведущей в Татевский монастырь, проедут 6 детей из близлежащих общин, президент Армении Серж Саргсян, Католикос Всех Армян Гарегин II и исполнительный директор Фонда национальной конкурентоспособности Армении Бекор Папазян. «Для меня это большая честь и я с нетерпением жду этого события. Даже в ходе испытаний я воздержался опробовать канатную дорогу, чтобы сделать это в день ее официального открытия», – поделился с журналистами 12 октября Бекор Папазян.
При этом он отметил, что в период с 15 по 17 октября территория монастыря будет ограждена, и на официальной церемонии открытия будут присутствовать только официальные лица, журналисты и иностранные гости. Церемония будет показана 16 октября по общественному телевидению в прямом эфире. «Уже 23 октября мы приглашаем всех на церемонию запуска канатной дороги», – добавил директор Фонда.
Он также сообщил, что ведутся переговоры по занесению самой длинной в мире канатной дороги, ведущей к армянскому монастырю Татев, в Книгу рекордов Гиннеса.