«Առաջիկա ընտրություններում Ադրբեջանի խորհրդարանի այս կազմը չի վերընտրվի: Ես կարծում եմ, այնտեղ որակական փոփոխություններ տեղի կունենան»,-Երևանում կայացածա մամլո ասուլիսում հայտարարել է սոցիոլոգ Ահարոն Ադիբեկյանը:
Ըստ Ադիբեկյանի, Ադրբեջանի տոտալիտար համակարգը չի կարող հավերժ գոյություն ունենալ, քանի որ ադրբեջանական հասարակությունը բավական փխրուն է ու խոցելի իր սոցիալական, քաղաքական ու տնտեսական կառուցվածքով: «Իսկ ադրբեջանական ղեկավարությունն օգտագործում է ղարաբաղյան հակամարտությունը որպես միավորող գործոն»,-ասել է նա:
Ինչպես նշել է Ադիբեկյանը, և Ադրբեջանում, և Հայաստանում իշխանափոխությունը կկատարվի իշխանության ներսում, ոչ թե ընդդիմության շնորհիվ: Ըստ նրա, Ադրբեջանի խորհրդարանի պատգամավորների 1/5-ը ծագումով հայ է կամ ամուսանցած է հայուհու հետ: «Ես կարծում եմ, որ ադրբեջանական հանրության այդ մասն իր գլուխը կբարձրացնի և կձգտի իրականում հարաբերություններ հաստատել հայկական կողմի հետ»,-ասել է սոցոիոլոգը:

«На предстоящих парламентских выборах в Азербайджане не будет переизбран нынешней состав. Я думаю, там произойдут качественные изменения», – заявил на пресс-конференции в Ереване социолог Агарон Адибекян.
По словам Адибекяна, тоталитарная система Азербайджана не может вечно существовать, так как азербайджанская общественность по своей социальной, политической и экономической структуре достаточно хрупка и уязвима. “А азербайджанское руководство использует карабахский конфликт в качестве объединяющего фактора для своего общества”, – подчеркнул он.
Как заметил Адибекян, и в Азербайджане, и в Армении смена власти произойдет внутри самой власти, а не благодаря оппозиции. По его словам 1/5 часть депутатов азербайджанского парламента или по происхождению армяне или находятся в браке с армянками. “Я думаю, что эта часть азербайджанской общественности поднимет свою голову и, в действительности, будет стремиться налаживать отношения с армянской стороной”, – сказал армянский социолог.