«Առաջիկա ընտրություններում Ադրբեջանի խորհրդարանի այս կազմը չի վերընտրվի: Ես կարծում եմ, այնտեղ որակական փոփոխություններ տեղի կունենան»,-Երևանում կայացածա մամլո ասուլիսում հայտարարել է սոցիոլոգ Ահարոն Ադիբեկյանը:
Ըստ Ադիբեկյանի, Ադրբեջանի տոտալիտար համակարգը չի կարող հավերժ գոյություն ունենալ, քանի որ ադրբեջանական հասարակությունը բավական փխրուն է ու խոցելի իր սոցիալական, քաղաքական ու տնտեսական կառուցվածքով: «Իսկ ադրբեջանական ղեկավարությունն օգտագործում է ղարաբաղյան հակամարտությունը որպես միավորող գործոն»,-ասել է նա:
Ինչպես նշել է Ադիբեկյանը, և Ադրբեջանում, և Հայաստանում իշխանափոխությունը կկատարվի իշխանության ներսում, ոչ թե ընդդիմության շնորհիվ: Ըստ նրա, Ադրբեջանի խորհրդարանի պատգամավորների 1/5-ը ծագումով հայ է կամ ամուսանցած է հայուհու հետ: «Ես կարծում եմ, որ ադրբեջանական հանրության այդ մասն իր գլուխը կբարձրացնի և կձգտի իրականում հարաբերություններ հաստատել հայկական կողմի հետ»,-ասել է սոցոիոլոգը:

12 October 2010 - 13:20 AMT
As the expert told a news conference in Yerevan, Azerbaijan’s totalitarian system can’t last forever, in view of the vulnerability of social, political and economic structures in the country. “Azeri authorities are using Karabakh conflict to unify its society,” he stressed.
“Change of power both in Armenia and Azerbaijan will occur inside the structure itself, rather than through opposition’s efforts. 1/5 of Azeri MPs are either of Armenian origin or married to Armenians. I believe this part of the Azeri society will come to senses and attempt to establish relations with the Armenian side,” the expert said.