12 Հոկտեմբեր 2010 - 13:58 AMT
Հոկտեմբերի 12-ին Երևանում կայացավ Միջազգային կրթության Ամերիկյան Խորհուրդների (ACTR/ACCELS) կողմից կազմակերպված «Կրթությունն ԱՄՆ-ում» տեղեկատվական ցուցահանդեսը: Հայ ուսանողներին իրենց ծրագրերին ծանոթացրեցին այնպիսի ամերիկյան համալսարաններ, ինչպիսիք են Ամերիկյան համալսարանը Հայաստանում, Ամերիկյան համալսարանը Բուլղարիայում, HULT Միջազգային բիզնես-դպրոցը (Լոնդոն), Լինն Համալսարանը, Նյու-Յորքի Պլատտսբուրգի համալսարանը, Տուլուզայի համալսարանը (Ֆրանսիա), Հարավային Կարոլինայի համալսարանը և այլն: Ցուցահանդեսի այցելուները հնարավորություն ունեցան ունկնդրելու ԱՄՆ կրթական համակարգի, ամերիկյան ուսումնական հաստատություններ ընդունվելու կանոնների և ընդունելության քննությունների մասին դասախոսություններ:
Տեղեկատվական ցուցահանդեսը Երևանում անցկացվում է 15-րդ անգամ: ACTR/ACCELS կրթության գծով գլխավոր խորհրդական Գայանե Գրիգորյանի խոսքով, նախորդ տարիներին 3 ժամվա ընթացքում ցուցահանդեսի այցելուների թիվը միջին հաշվով կազմում էր 1500 հոգի: Սակայն այս տարի կազմակերպիչները միջոցառման հանդեպ հետաքրքրության զգալի աճ են նկատել: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Գայանե Գրիգորյանը, հայ ուսանողների շրջանում ամենից շատ տարածված են բիզնեսին և արվեստին առնչվող մասնագիտությունները:

Образовательная ярмарка «Образование в США», организованная Американскими Советами поМеждународному Образованию(ACTR/ ACCELS) прошла в Ереване 12 октября. Со своими программами армянских студентов ознакомили такие американские университеты, как Американский университет в Армении, Американский университет в Болгарии, Международная бизнес-школа HULT (Лондон), Университет Линн, Нью-йоркский университет Платтсбурга, Университет Тулузы (Франция), Университет Южной Каролины и другие. Посетители выставки получили возможность прослушать лекции об образовательной системе США, о правилах приема в американские учебные заведения и о вступительных экзаменах.
Образовательная ярмарка проводится в Ереване в 15 раз. По словам главного советника по образованию ACTR/ ACCELS Гаяне Григорян, в прошлые годы число посетителей за 3 часа ярмарки составляло в среднем 1500 человек. Однако в этом году организаторы заметили гораздо больший интерес к мероприятию. Как сказала в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net Гаяне Григорян, самой большой популярностью среди армянских студентов пользуются специальности, имеющих отношение к бизнесу и искусству.