12 Հոկտեմբեր 2010 - 15:35 AMT
Հոկտեմբերի 12-ին ՀՀ կառավարությունում տեղի է ունեցել կոռուպցիայի դեմ պայքարի խորհրդի հերթական նիստը, որը վարել է վարչապետ, խորհրդի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը։
ՀՀ նախագահի օգնական, հակակոռուպցիոն ռազմավարության իրականացման մոնիտորինգի հանձնաժողովի նախագահ Գևորգ Կոստանյանը զեկուցել է ՀՀ նախագահի 2004թ. հունիսի 1-ի «Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խորհուրդ ստեղծելու մասին» հրամանագրում խորհրդի կանոնակարգի վերաբերյալ փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին։ Մասնավորապես, նշվել է, որ նախատեսվում է փոփոխություններ կատարել հակակոռուպցիոն ռազմավարության իրականացման մոնիտորինգի հանձնաժողովի կազմում` նպատակ ունենալով բարձրացնել հանձնաժողովի գործունեության արդյունավետությունը։ Ներկայացված փոփոխությունները և լրացումները հաստատվել են խորհրդի կողմից։
Ի թիվս օրակարգում ընդգրկված հարցերի, խորհուրդը քննարկել և ի գիտություն է ընդունել ՀՀ հակակոռուպցիոն ռազմավարության 2009-2012թթ. միջոցառումների ծրագրի 2009թ. և 2010թ. առաջին եռամսյակի արդյունքների մոնիտորինգի մասին հաշվետվությունները։
Ի գիտություն է ընդունվել նաև Կոռուպցիայի դեմ պայքարող երկրների խմբում (GRECO) ՀՀ պատվիրակության ղեկավարի զեկույցը GRECO-ի կողմից գնահատման համապատասխանության արդյունքների վերաբերյալ, հաղորդում է ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:

12-го октября в правительстве Армении состоялось заседание совета по борьбе с коррупцией, которое вел председатель совета, премьер-министр Армении Тигран Саркисян.
Помощник президента Армении, председатель мониторинговой комиссии по осуществлению антикоррупционной стратегии Геворг Костанян представил изменения и дополнения по регламенту совета в указе президента Армении от 1-го июня 2004-го года “О создании совета по борьбе с коррупцией”. В частности было отмечено, что предусматривается внести изменения в состав мониторинговой комиссии по осуществлению антикоррупционной стратегии, целью которого является повышение эффективности работы данной комиссии. Все представленные изменения и поправки были утверждены советом.
В числе включенных в повестку вопросов, совет также обсудил и принял к сведению отчеты о мониторинге результатов первых кварталов 2009 и 2010 годов Программы мероприятий 2009-2012 гг. антикоррупционной стратегии РА.
Также был принят к сведению доклад председателя армянской делегации в Группе стран, борющихся против коррупции (GRECO), сообщает пресс-служба правительства Армении.