Հայ ազգային կոնգրեսի (ՀԱԿ) համակարգող Լևոն Զուրաբյանն այցելել է Մոսկվա աշխատանքային այցով: Ինչպես «Ռսբալտին» են հայտնել պատվիրակության կազմում սեփական աղբյուրները, Զուրաբյանը հանդիպել է ՌԴ իշխանական կառույցների, ինչպես նաև հայ համայնքի հետ: Ինչպես ասել է Զուրաբյանը, սեպտեմբերի 17-ի հանրահավաքին մասնակցել են տասնյակ հազարավոր մարդիկ, ինչը վկայում է այն մասին, որ մարդիկ չեն ցանկանում հաշտվել ստեղծված իրավիճակի հետ և պահանջում են անհապաղ լեգիտիմ իշխանություն ձևավորել, անցկացնելով արտահերթ նախագահական ու խորհրդարանական ընտրություններ:
Ըստ Զուրաբյանի, հոկտեմբերի 15-ին հանրահավաքին խոսվելու է կաշառակերության մասին, որը քայքայում է ՀՀ քաղաքական ու տնտեսական համակարգը: Նախատեսվում է նաև օգտագործել Երևանում հոկտեմբերի 19-21 կայանալիք ԵԽ «Հանուն ժողովրդավարության» համաժողովը, որին մասնակցում է ԵԽ և նրա ԽՎ բարձրագույն ղեկավարությունը, հասցնելու համար համաշխարհային հանրությանը իրողությունը Հայաստանում ժողովրդավարական ազատությունների խախտման վերաբերյալ:
«Ռուսաստանում արդեն հասկանում են, որ ՀՀ-ի կոռումպացված իշխանությունները, աստիճանաբար գլխացավանք են դառնում նրա համար: Ցանկացած պետություն, այդ թվում նաև ՌԴ-ն, շահագրգռված է առողջ քաղաքական ու տնտեսական համակարգ ունղեցող երկրի պես դաշնակից ունենալ»,-ասել է Զուրաբյանը

Координатор центрального офиса Армянского Национального Конгресса Левон Зурабян посетил Москву с рабочим визитом. Как сообщили «Росбалту» источники в составе делегации, Зурабян встретился с представителями властных структур России, а также с представителями армянской диаспоры. Как рассказал Зурабян, в последнем митинге, состоявшемся 17 сентября, приняли участие десятки тысяч людей, и он показал, что армянское общество не желает мириться со сложившейся ситуацией и требует незамедлительного формирования легитимной, избранной народом власти через проведение внеочередных президентских и парламентских выборов.
По словам Зурабяна, на митинге 15 октября речь пойдет о коррупции, разъедающей Армению, ее политическую и экономическую систему. Также планируется использовать проходящий в Ереване с 19 по 21 октября Форум «Во имя демократии» Совета Европы, в котором примет участие высшее руководство Совета Европы и его Парламентской Ассамблеи, с целью доведения до демократической мировой общественности правды о нарушениях демократических свобод в Армении.
«В России растет понимание того, что коррумпированная власть в Армении, которая является стратегическим союзником России, постепенно становится для нее головной болью. Любая страна, в том числе и Россия, заинтересована в том, чтоб иметь в качестве союзника мощное государство со здоровой политической и экономической системой», — сказал Зурабян.