Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարության և ԱՄՆ պետդեպարտամենտի միջուկային մաքսանենգության կանխարգելման ծրագրի (PNSP) ղեկավարության, ինչպես նաև ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանության համատեղ կազմակերպմամբ 2010թ. հոկտեմբերի 12-13-ը Երևանի «Մարիոթ» հյուրանոցում տեղի է ունեցել միջուկային մաքսանենգության դեպքերի արձագանքման ազգային ծրագրի վերաբերյալ աշխատաժողով:
Աշխատաժողովի ընթացքում հայկական և ամերիկյան համապատասխան գերատեսչությունների կողմից նախապես մշակված և համաձայնեցված միջուկային մաքսանենգության կոնկրետ սցենարներով ներկայացվել է ՀՀ համապատասխան գերատեսչությունների փոխգործակցության միջոցով Հայաստանում ռադիոակտիվ կամ միջուկային մաքսանենգության դեպքերին արձագանքելու ընթացակարգը, հաղորդում է ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը:

13 October 2010 - 16:57 AMT
On October 12-13, Yerevan hosted a working meeting of representatives of the RA Ministry of Foreign Affairs and Preventing Nuclear Smuggling Program of the U.S. Department of State.
The meeting dedicated to the national program on revelation of cases of nuclear smuggling was organized through the assistance of the U.S. Embassy in Armenia.
The registration process of cases of nuclear or radioactive smuggling was presented during the meeting, as a scenario developed by relevant Armenian and American structures beforehand, the RA MFA press service reported.