. Ադրբեջանի փոխվարչապետ Աբաս Աբասովը իր թուրքմենական գործընկերոջից ուղերձ է ստացել, որում բավականին սուր դրվում է էներգակիրների մատակարարման համար Աշխաբադին տրվելիք Բաքվի պարտքի հարցը: Ինչպես հայտնում է «CNA» գործակալությունը, հիմնվելով «Նեզավիսիմայա գազետայի» տեղեկության վրա, պարտքի չվճարված մասը մոտ 60 մլն. դոլար է կազմում: Ուղերձում ընդգծվում է, որ «Ադրբեջանական կողմից ֆինանսական պարտավորությունների հետագա ձգձգման դեպքում Թուրքմենիան ստիպված կլինի դիմել ավելի կոնկրետ միջոցների, ընդհուպ մինչեւ արբիտրաժային հետաքննություն կամ պարտքի վերավաճառում երրորդ կողմի»: Բաքվում «Նեզավիսիմայա գազտայի» աղբյուրը ուշադրություն հրավիրեց այն բանին, որ «Աշխաբադի տվյալ դեմարշը ձեռնարկված է բարդ գործընթացների ֆոնի վրա, որոնք տեղի են ունենում Կասպից ծովում Ադրբեջանի կողմից նավթի վիճելի հանքավայրերի խնդիրների լուծման ընթացքում»: Ինչպես հայտնի է, այդ հանքավայրերին հավակնում է նաեւ Թուրքմենստանը: Ցանկանալով մնալ անհայտ, ադրբեջանական կառավարության ներկայացուցիչը «Նեզավիսիմայա գազետայի»-ի թղթակցին հայտարարեց, որ «Թուրքմանբաշին իր մյուս պարտապանների նկատմամբ այդքան խիստ չէ: Օրինակ, Ուկրաինայի նկատմամբ, որին այժմ գազ է վաճառում»: «Իսկ մեր դեպքում սկզբունքայնություն է ցուցաբերում, պահանջելով Աշխաբադի համար ոչ այնքան մեծ գումարը: Պարզ է, որ տվյալ դեպքում դա ահազանգ է ուղղված մեր ղեկավարությանը, որպեսզի ստիպի նրան զիջումներիգնալ»,- հայտարարել է աղբյուրը:
Հեյդար Ալիեւը եւ Սափարմուրադ Նիյազովը կփորձեն կանխել սպասվող սկանդալը անձնական հանդիպման ժամանակ: Այն պետք է տեղի ունենա Սոչիում ԱՊՀ երկրների ղեկավարների ոչպաշտոնական հանդիպման ժամանակ օգոստոսի 1-3-ը:

. Вице-премьер Азербайджана Аббас Аббасов получил от своего туркменского коллеги послание, в котором довольно остро ставится вопрос о возврате долга Баку перед Ашхабадом за поставленные энергоносители. Как сообщает агенство “CNA” со ссылкой на “Независимую газету”, неоплаченная часть долга составляет около 60 миллионов долларов. “В случае дальнейшего затягивания азербайджанской стороной вопроса урегулирования финансовых обязательств, – подчеркивается в послании, – Туркменистан будет вынужден предпринять более конкретные меры, вплоть до начала арбитражного разбирательства или продажи долга третьей стороне”.
Источник “НГ” в Баку обратил внимание на то, что “данный демарш Ашхабадом предпринят на фоне сложных процессов, происходящих в ходе решения проблемы спорных нефтяных месторождений, разрабатываемых Азербайджаном в Каспийском море”. На эти месторождения, как известно, претендует и Туркмения. Представитель азербайджанского правительства, пожелавший остаться неназванным, заявил корреспонденту “НГ”, что, “Туркменбаши не так строг по отношению к другим своим должникам, например к Украине, с которой сейчас активно торгует газом”. “А в нашем случае проявляет принципиальность, настаивая на возврате, в общем-то, небольшого для Ашхабада долга. Ясно, что в данном случае мы имеем дело с новым сигналом туркменского лидера нашему руководителю, с тем чтобы подвигнуть его к компромиссам”,- заявил источник.
Гейдар Алиев и Сапармурат Ниязов попытаются предотвратить намечающийся скандал в ходе личной встречи, которая должна состояться в рамках предстоящего 1-3 августа в Сочи неформального саммита глав государств СНГ.