14 Հոկտեմբեր 2010 - 09:34 AMT
Ադրբեջանի հայ փախստականները դատապարտում են ԵԱՀԿ ՄԽ երկերեսանի քաղաքականությունը, որոնք, այցելելով տարածաշրջան, հանդիպում են Ղարաբաղի այսպես կոչված ադրբեջանական համայնքի հետ` դրանով հանդերձ հավասարության նշան դնելով Արցախի բնիկ հայերի և 20 հազար քոչվորների միջև: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է Ադրբեջանահայերի լիազոր ներկայացուցիչների համագումարի կազմկոմիտեի ղեկավար Գրիգորի Այվազյանը: Միաժամանակ նա նշել է, որ 20 տարվա ընթացքում նրանք այդպես էլ ժամանակ չգտան Ադրբեջանից գաղթած 1 մլն հայ փախստականների հետ հանդիպելու համար: Նրա խոսքերով, եթե ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները ցանկանում էին դիտարկում անցկացնել տարածքներում, որոնք առանցքային դեր են խաղում ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման մեջ, ապա պետք է սկսեին Ադրբեջանի կողմից բռնազավթված ղարաբաղյան տարածքներից: Այդ առումով նա նշել է, որ հայ փախստականները մինչ օրս սպասում են, թե երբ են այդ տարածքները վերադառնալու:
Անդրադառնալով ադրբեջանցի փախստականների հարցին` Այվազյանն ասել է, որ ռազմական գործողությունների ժամանակ հայկական կողմը դուրս չի եկել Ղարաբաղի սահմաններից, և ադրբեջանցի փախստականները չեն կարող այդպիսին համարվել: Միաժամանակ նա նշել է, որ եթե Ադրբեջանի հայերի շահերը, որոնք տուժող կողմ են այս հակամարտությունում, հաշվի չեն առնվում, ապա տարածաշրջանում շատ բարդ կլինի հաստատել կայունություն: «Աշխարհը պետք է իմանա Ադրբեջանի գործած հայերի ցեղասպանության մասին, ինչը և դարձել է ղարաբաղյան հակամարտության հիմնական պատճառը»,- ասել է նա:

Армянские беженцы Азербайджана осуждают двуличную политику сопредседателей Минской группы ОБСЕ, которые посещая регион, встречаются с так называемой азербайджанской общины Карабаха, тем самым ставя знак равенства между коренным населением Арцаха и 20.000 кочевников. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил глава Ассамблеи азербайджанских армян Григорий Айвазян. При этом он заметил, что в течение 20 лет они так и не нашли время встретится с 1 миллионом армянских беженцев из Азербайджана. По его словам, если бы сопредседатели МГ ОБСЕ хотели провести мониторинг на тех территориях, которые играют ключевую роль в урегулировании карабахского конфликта, то они должны были бы начать с тех карабахских территорий, которые оккупировал Азербайджан. В этом контексте он заметил, что армянские беженцы по сей день ожидают возвращения на свои территории.
Касаясь вопроса азербайджанских беженцев, Айвазян сказал, что во время реализации военных действий армянская сторона не выходила за пределы Карабаха, и что азербайджанские беженцы не могут считаться таковыми – это азербайджанские курды комбатанты. При этом он отметил, что если интересы армян Азербайджана, которая является пострадавшей стороной в этом конфликте, не имеются в виду, то в регионе будет очень сложно установить стабильность. “Мир должен узнать о геноциде армян со стороны Азербайджана, что и стало основной причиной начала карабахского конфликта”, – сказал он.