«Մենք շատ ուրախ ենք, որ Գարի Բարդինն այսօր մեզ հետ է, քանի որ, ինչպես ասել է մի օր Վլադիմիր Սպիվակովը, «Նա հանճար է, որը գլուխգործոցներ է ստեղծում»,- Երևանում հոկտեմբերի 14-ին ասել է «Ռոլան Բիկով» հայկական հիմնադրամի տնօրեն, Մանկական և պատանեկան ֆիլմերի փառատոնի նախագահ Նունե Մանուկյանը:
Գարի Բարդինը նշեց, որ, 1 ժամ ելույթ ուենալով Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտում, դարձավ նրա պատվավոր պրոֆեսոր, իսկ 1.5 ժամ ելույթ ունենալով Ռուս-հայկական համալսարանում` տարվա մարդ:
«Ինձ ապշեցրեց սիրո այն քանակությունը, որը ես տեսա իմ պատանեկության քաղաքում»,- ասել է Բարդինը՝ պատմելով բանակում իր ծառայության տարիների մասին, որ անցել են Երևանում: «Ես հիշում եմ, թե ինչպես էին մեզ կես տարին մեկ անգամ հրդեհ մարելու տանում Երևանի կոնյակի գործարան, և ինչպես էինք մենք «Հրդեհ, հրդեհ» բղավելով, կոնյակի շշերը թաքցնում հագուստի տակ»,-ասել է ռեժիսորը:
Պատասխանելով PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հարցին, նա նշել է, որ շատ հետաքրքիր կլիներ Երևան գալ իր որդու` Պավելի հետ, որը նույնպես ռեժիսոր է, և ցույց տալ նրան «բուռն պատանեկության» քաղաքը: Մամլո ասուլիսի ավարտից հետո «Մոսկվա» կ/թ-ում տեղի ունեցավ Գարի Բարդինի «Անճոռնի ճուտիկը» մուլտֆիլմի պրեմիերան:

“Мы очень рады, что Гарри Бардин сегодня с нами, поскольку, как сказал однажды Владимир Спиваков: “Это гений, который делает шедевры”, – сказала председатель армянского фонда “Ролан Быков”, президент Фестиваля детских и юношеских фильмовНуне Манукян на пресс-конференции 14 октября в Ереване.
Сам режиссер и аниматор отметил, что сегодня для него очень хороший день, поскольку выступив 1 час в Ереванском государственном институте театра и кино, он стал его почетным профессором, а выступив 1,5 часа в Российско-Армянском (Славянском) университете – человеком года.
“Я поражен такому количеству любви, которое я встретил в городе моей юности”, – отметил Гарри Бардин, рассказав о годах службы в армии, проведенных в Ереване. “Я помню, как нас вызывали раз в полгода тушить пожар на коньячном заводе, и как мы с криками “Пожар!” совали бутылки за пазуху”, – вспомнил случаи режиссер.
Отвечая на вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net, режиссер и аниматор заметил, что было бы очень интересно приехать в Ереван с сыном Павлом, тоже режиссером, и показать ему город “бурной юности”. На это Нуне Манукян заметила, что обязательно пригласит режиссера с сыном на следующий фестиваль. “Мы всегда приглашаем наших гостей с детьми, и дети эти бывают разных возрастов”, – подчеркнула Нуне Манукян. По окончании пресс-конференции в кинотеатре “Москва” состоялась премьера мультфильма Гарри Бардина “Гадкий утенок”.