15 Հոկտեմբեր 2010 - 09:41 AMT
Մեր հետազոտությունների արդյուքնում մենք որոշել ենք իրագործել «Աջակցություն երիտասարդ ընտանիքների բնակարանաշինությանը» ծրագիրը Հայաստանի երկու մարզերում` Սյունիքում և Տավուշում, քանի որ այստեղ գոյություն ունի հստակ պահանջարկ և վարկունակություն նոր բնակարաններ ձեռք բերելու համար: Այդ մասին լրագրողներին հայտնել է ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի փոխնախարար Արսեն Քարամյանը: Նրա խոսքերով, եթե հաշվի չառնել 1988-ին Սպիտակի երկրաշարժից հետո աղետի գոտու շինարարությունը, ապա սա երկրի մարզերում բնակելի համալիր կառուցելու առաջին ծրագիրն է: «Մարզերում բնակֆոնդը վատ վիճակում է, և այս նախաձեռնությամբ մենք մեր ներդրումը կունենանք այս ոլորտի զարգացման մեջ: Դա նաև համապատասխանում է կառավարության հայեցակարգին երկրի մարզերը հավասարաչափ զարգացնելու մասին: Կարծում եմ, որ ապագայում այս ծրագիրը կիրագործվի նաև Հայաստանի այլ մարզերում»,- ասել է Քարամյանը:
Պատասխանելով PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հարցին այն մասին, որ 195.000 դրամ վճարը բնակարանի 1 քմ համար չափազանց բարձր է այն առումով, որ ծրագրում նշվում է, որ այդ բնակարանները տրամադրվում են շուկայականից ցածր գներով, Քարամյանը նշել է, որ Կապանում շուկայական գինը տատանվում է 1 քմ համար 800 դոլարի սահմաններում: «Այս դեպքում 195 հազար դրամը զգալիորեն տարբերվում է, մյուս կողմից շահառուները կարող են օգտվել արտոնյալ վարկերից»,- ասել է փոխնախարարը: Միաժամանակ ավելացրել է, որ բնակարանի 1 քմ համար արժեքի 17 տոկոսը բաժին է ընկնում շինանյութերի տեղափոխմանը, քանի որ դրանցից շատերը բերվելու են Երևանից, ուստի այդ պատճառով 1 քմ արժի 195 հազար դրամ:
Միաժամանակ փոխնախարարը նշել է, որ բնակարանները լիովին վերանորոգված են, գազաֆիկացված, ունեն նաև ջեռուցման համակարգ:

15 Октябрь 2010 - 09:41 AMT
В результате наших исследований мы решили реализовать программу “Поддержка строительству квартир для молодых семей” в двух областях (Сюник и Тавуш) Армении, так как здесь существует четко сформированный спрос и кредитоспособность. Об этом журналистам заявил заместитель министра спорта и по делам молодежи Арсен Карамян. По его словам, если не учитывать строительство в зоне бедствия после спитакского землетрясения в 1988 году, то это первая масштабная программа по строительству жилого фонда в областях страны. “Жилфонд в областях находится в плохом состоянии, и этой инициативой мы вносим свой вклад в развитие данной сферы. Это также отвечает концепции правительства по равномерному развитию областей страны. Думаю, что в будущем данная программа также будет реализована в других областях Армении”, – сказал Карамян.
Отвечая на вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net о том, что плата 195.000 драм за кв.м. квартиры слишком высокая в том плане, что в программе отмечается, что данные квартиры предоставляются гораздо ниже рыночной цены, Карамян заметил, что рыночная цена в Капане колеблется в приделах $800 за кв.м. “В этом случае 195.000 драм существенно отличается, с другой стороны бенефициарии могут пользоваться льготными кредитами”, – отметил Арсен Карамян. При этом он добавил, что 17% общей стоимости за кв. м квартиры приходится на перевозку строительных материалов, так как многие материалы переводятся из Еревана, именно поэтому кв.м. стоит 195.000 драмов.
При этом замминистра заметил, что квартиры полностью отремонтированы, газифицированы, а также там есть отопление.