15 Հոկտեմբեր 2010 - 11:08 AMT
Այն, թե ինչ վիճակում են գտնվում հայ գերիներն Ադրբեջանում, հրապարակման ենթակա չէ, հայտնել է հայկական Կարմիր Խաչը
«Մեզ հայտնի է, որ Կարմիր Խաչի Միջազգային Կոմիտեի (ԿԽՄԿ) ներկայացուցիչները հանդիպել են հայ գերիների հետ, որոնք ադրբեջանական գերության մեջ են: Դա սահմանված կարգ է, քանի որ մենք չեզոք կողմ ենք, այնպես որ դա մեր գործունեության մի մասն է»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին ասել է ԿԽՄԿ երևանյան ներկայացուցչության հասարակայնության հետ կապի ծառայության ղեկավար Աշոտ Աստաբացյանը: Սակայն նա չի հաղորդել, թե ինչ վիճակում են գտնվում հայ գերիները: Աստաբացյանի խոսքով, իրենք նման տեղեկատվություն հրապարակելու իրավունք չունեն:
Անդրադառնալով գերիների հայրենիք վերադառնալու հարցին` Աստաբացյանն ասել է, որ դա քննարկման առարկա է, և երբ կողմերը համաձայնության գան, ԿԽՄԿ-ն որպես չեզոք կողմ կաջակցի գերիների վերադարձին հայրենիք:

15 Октябрь 2010 - 11:08 AMT
В каком состоянии находятся армянские пленные в Азербайджане огласке не подлежит, заявил армянский Красный Крест
“Нам известно, что представители Международного Комитета Красного Креста (МККК) встретились с армянскими пленными, которые содержатся в азербайджанском плену. Это установленный порядок, поскольку мы являемся нейтральной стороной, так что это часть нашей деятельности”, – сказал корреспонденту PanARMENIAN.Net руководитель службы по связям с общественностью Ереванского представительства МККК Ашот Астабацян. Однако, он не сообщил в каком состоянии находятся армянские пленные. По словам Астабацяна, они не имеют права публиковать подобную информацию.
Касаясь возвращения пленных на родину, Астабацян сказал, что это является предметом обсуждений, и когда стороны придут к согласию, тогда МККК в качестве нейтральной стороны поможет возврату пленных на родину.