15 Հոկտեմբեր 2010 - 11:46 AMT
Կձեռնարկվեն ռազմական համապատասխան միջոցառումներ Ադրբեջանի զինված ուժերի դիպուկահարների գործունեությունը չեզոքացնելու համար
ԼՂՀ պաշտպանական բանակի տարածած հաղորդագրության համաձայն, ս.թ. հոկտեմբերի 14-ին, ժամը 19:00-ի սահմաններում Ադրբեջանի զինված ուժերը ԼՂՀ պաշտպանական բանակի շփման գծի հարավ-արևելյան հատվածում խախտել են հրադադարի ռեժիմը: Ադրբեջանցի դիպուկահարի գնդակից զոհվել է զինծառայող Վիտալի Աշոտի Իգիթյանը (ծնված 1988թ.):
Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը խստորեն դատապարտում է դիպուկահարների միջոցով հայ-ադրբեջանական շփման գծում իրադրությունը սրելու Ադրբեջանի արկածախնդրությունը: Ադրբեջանի նման գործողությունները, որոնք իրականացվում են հակամարտության գոտում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների անցկացրած դիտորդական առաքելությունից անմիջապես հետո, ցույց են տալիս, որ Ադրբեջանը ոչ միայն չի հետևում շփման գծից դիպուկահարներին հեռացնելու ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Բան Կիմունի հորդորներին, այլև անտեսում է ադրբեջանցի դիպուկահարների կողմից նախկինում պատճառված զոհերի կապակցությամբ ԵԱՀԿ գործող նախագահի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների մտահոգությունները` փորձելով ձախողել ղարաբաղյան հակամարտությունը խաղաղ ճանապարհով լուծելու միջազգային հանրության ջանքերը:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հայտնում է, որ ձեռնարկվելու են ռազմադիվանագիտական և ռազմական համապատասխան միջոցառումներ` հայ-ադրբեջանական շփման գծում Ադրբեջանի զինված ուժերի դիպուկահարների գործունեությունը չեզոքացնելու համար:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը խորապես ցավակցում է Վիտալի Իգիթյանի հարազատներին, հաղորդում է ՀՀ ՊՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:

15 Октябрь 2010 - 11:46 AMT
МО РА предпримет соответствующие военно-дипломатические мероприятия по нейтрализации деятельности снайперов ВС Азербайджана
Министерство обороны Армении осуждает авантюризм Азербайджана в деле обострения ситуации на линии соприкосновения ВС Карабаха и Азербайджана посредством снайперов. Подобные действия Азербайджана, которые происходят непосредственно после мониторинговой миссии сопредседателей Минской группы ОБСЕ, показывают, что Азербайджан не следует призыву генсека ООН об отводе снайперов с линии соприкосновения. Кроме этого азербайджанская сторона также игнорирует обеспокоенность сопредседателей МГ ОБСЕ и действующего председателя ОБСЕ по поводу потерь армянской стороны от азербайджанских снайперов в прошлом, пытаясь провалить усилия международного сообщества в деле решения карабахского конфликта мирным путем. МО РА сообщает, что будут предприняты соответствующие военно-дипломатические мероприятия по нейтрализации деятельности снайперов ВС Азербайджана на линии соприкосновения ВС Карабаха и Азербайджана.
МО РА сочувствует родными и близким Виталия Игитяна, сообщает пресс-служба Министерства обороны Армении. 14 октября в юго-восточном направлении (Гадрут) от линии соприкосновения ВС Карабаха и Азербайджана в результате обстрела с азербайджанской стороны сквозное ранение в области головы получил Виталий Игитян, 1988 года рождения, служивший в воинской части 38401 Армии обороны НКР. Как сообщает пресс-служба Армии обороны НКР, Игитян скончался по дороге в больницу.