Սկսվեց ընդդիմադիր Հայ ազգային կոնգրեսի (ՀԱԿ) ցույցը, որը բացեց Երևանի նախկին քաղաքապետ Վահագն Խաչատրյանը, հաղորդում է PanARMENIAN.Net-ի թղթակիցը դեպքի վայրից:
«Վերջերս ես անցնում էի Ազատության հրապարակի կողքով և ուզում եմ ասել, որ այն, ինչ այժմ անում է Երևանի քաղաքապետարանը, խայտառակություն է: Պետք չէ վախենալ սեփական ժողովրդից, սեփական քաղաքացիներից: Երբ ես քաղաքապետ էի, ցույցի անցկացման մասին ոչ մի հայտ չի մերժվել»,- ասել է Վահագն Խաչատրյանը: Նա հայտնել է նաև, որ Հայաստանի իշխանությունները ներկա պահին միայն թալանում են ժողովրդին: «Սկսած 2008 թվականից աղքատների թիվն ավելացել է մեկ միլիոնով, և իշխանությունների ոչ մի խոստում իրականություն չի դարձել»,- ասել է ՀԱԿ ներկայացուցիչը: Այդ համատեքստում նա նշել է, որ Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը խոստացել էր, որ 2010 թվականին Հայաստանում գնաճը կկազմի 5,5%, մինչդեռ այն կազմել է 8%: Նրա խոսքով, ստեղծված իրադրության մեջ մարդիկ լքում են երկիրը, իսկ 2010թ. սեպտեմբերի 1-ի տվյալներով Հայաստանից 70 հազար քաղաքացի է գնացել, ընդ որում, նա չի նշել, թե որ ժամանակահատվածի վերաբերյալ են ներկայացվել այդ տվյալները:

Начался митинг оппозиционного Армянского Национального Конгресса, который открыл
экс-мэр Еревана, представитель АНК Ваагн Хачатрян, сообщает корреспондент PanARMENIAN.Net с места события.
“Недавно я проходил мимо площади Свободы и хочу сказать, что то, что делает сейчас мэрия Еревана – позор. Не надо бояться своего народа, своих граждан. Когда я был мэром, ни одно заявление о проведении митинга не было отклонено», – сказал Ваагн Хачатрян. Он также заявил, что власти Армении на данный момент только грабят народ. “Начиная с 2008 года число нищих увеличилось на миллион человек, и ни одно обещание властей не стало реальностью”, – сказал представитель АНК. В этом контексте он отметил, что премьер-министр Армении Тигран Саргсян обещал, что в 2010 году инфляция в Армении составит 5,5 %, тогда как она составила 8 %. По его словам, в сложившейся ситуации люди покидают страну, а по данным на 1 сентября 2010 из Армении уехало 70 тысяч человек, при этом он не отметил, за какой период представлены эти данные.