Հայաստանի բյուջեն պետք է կազմի $5-6 մլրդ ներկայիս $2,5 մլրդ-ի փոխարեն: Այդ մասին հոկտեմբերի 15-ին ելույթ ունենալով ՀԱԿ ցույցի ժամանակ` հայտնել է Հայաստանի առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը: Նրա խոսքով, Հայաստանի իշխանությունները երկու բյուջե ունեն` «պաշտոնապես հայտարարվածը և այն մեկը, որը հայտնվում է նրանց գրպանում», իսկ Հայաստանի քաղաքացիների միջին աշխատավարձը պետք է երկու անգամ շատ լինի ներկայիս սահմանած չափից:
Նա անդրադարձել է նաև ռուսական ամսագրերում Հայաստանի ամենահարուստ մարդկանց ցանկի հրապարակմանը: «Ռոբերտ Քոչարյանն ու Տիգրան Սարգսյանն արդեն բազմիցս դատվել են հայկական թերթերի հետ, դե թող փորձվեն դատի տալ ռուսական լրատվամիջոցներին»,- ասել է Լևոն Տեր-Պետրոսյանը` խոստանալով իր խոսքերը հետ վերցնել, եթե Հայաստանի ամենահարուստ մարդկանց հարյուրյակում գոնե մեկ ՀԱԿ անդամ հայտնվի:
Երկրում իշխանափոխությունից հետո, Հայաստանի նախկին նախագահի խոսքով, ՀԱԿ նպատակը կդառնա սեփական համոզմունքների իրագործումը, այլ ոչ թե իշխանության գրավումը: «Այն ամենը, ինչ գողացվել է ժողովրդից, նրան կվերադարձվի օրինական ճանապարհով»,- խոստացել է Լևոն Տեր-Պետրոսյանը: Ցույցին մոտ հազար հոգի էր հավաքվել, իսկ ավարտին ՀԱԿ կողմնակիցները երթ կազմակերպեցին Հնագույն ձեռագրերի ինստիտուտ Մատենադարանից դեպի Հյուսիսային պողոտա:

Armenia’s budget should comprise USD 5-6 billion instead of USD 2,5 billion declared, according to the first Armenian president Levon Ter-Petrossian.
As he stated at October 15 rally of the Armenian National Congress (ANC), Armenian authorities have 2 budgets: “the official one, and the one that ends in their pockets”. “Armenian citizens’ salaries should twice exceed the ones they currently receive,” he said.
Commenting on the list of the richest people in Armenia published in Russian magazines, Ter-Petrossian noted, “Robert Kocharyan and Tigran Sargyan repeatedly initiated legal actions against Armenian magazines. I doubt if they can sue Russian media.” Ter-Petrossian promised to retract his words, should at least one member of the ANC appear in the lost of top 100 richest people.
“After the change of power in the country, ANC will attempt to fulfill its views without seizing the power. Whatever was stolen from the people will be legally returned to them.”