16 Հոկտեմբեր 2010 - 07:01 AMT
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը Սյունիքի մարզ իր այցի շրջանակներում այցելել է Գորիս քաղաքի «Զանգեզուր» սրտաբանական հիվանդանոց: Ինչպես հոկտեմբերի 16-ին լրագրողներին է հայտնել «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արա Վարդանյանը, բժշկական կենտրոնի շինարարության համար ծախսվել է 432,28 մլն դրամ, շինարարական աշխատանքները սկսվել են 2009թ. մայիսին և ավարտվել են ընթացիկ տարվա հոկտեմբերին:
Սրտաբանական հիվանդանոցի կառուցման հովանավորներն են «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը, Ֆրանսիայի հայ բժիշկների միությունը, Լիբանանի տեղական մարմիններն ու Լիբանանի կառավարության ղեկավարը: «Զանգեզուր» բժշկական կենտրոնը ախտաբանական ու պրոֆիլակտիկ ծառայություններ կտրամադրի, կարվի սրտի ստենտավորում, կգործի նաև արյան լաբորատոր հետազոտություն: 2 տարուց կլինիկան կընդլայնվի, ինչը թույլ կտա սրտի վիրահատություններ անցկացնել:
Ըստ Արա Վարդանյանի, կլինիկայի կառուցման վայրը պատահական չի ընտրվել, քանի որ, ուսումնասիրությունների արդյունքում պարզվեց, որ սուր ինֆարկտով հիվանդներին միշտ չէր հաջողվում ժամանակին հասցնել Երևան, քանի որ նմանատիպ խնդիր կա նաև Արցախում: «Ուստի որոշվեց հիվանդանոցը կառուցել Գորիսում, ինչը թույլ կտա սպասարկել Սյունիքի ու Արցախի հիվանդներին»,-ասել է նա: 3-4 ամիս անց կլինիկան ամբողջությամբ կհագեցվի 1 մլն եվրո արժողությամբ ժամանակակից եվրոպական սարքավորումներով: Կլինիկան կունենա շտապ օգնության 5 մեքենա: Ընդհանուր առմամբ, «Զանգեզուր» սրտաբանական կլինիկայում կաշխատի 45 բուժաշխատող, որոնց թվում նաև «Նորք-Մարաշ» բժշկական կենտրոնում վերապատրաստում անցած մասնագետներ: Հիվանդանոցի հագեցվածությունը թույլ կտա օրեկան սպասարկել 16 ստացիոնար և 20 լաբորատոր հիվանդների, ավելին, կիրականացվի 6 զոնդավորում:

Президент Армении Серж Саргсян в рамках своего визита в Сюникскую область страны посетил кардиологическую клинику «Зангезур» в городе Горис. Как сообщил в беседе с журналистам 16 октября исполнительный директор Всеармянского фoндa «Айастан» Ара Варданян, строительство медцентра общей стоимостью в 432, 28 млн. драмов началось в мая 2009 года и завершилось в октябре текущего года.
Спонсорами строительства кардиологической клиники являются Всеармянского фoндa «Айастан», объединение армянских врачей Франции, местные органы Ливана и глава ливанского правительства. Медцентр «Зангезур» будет предоставлять диагностические и профилактические услуги, стентирование сердца, будет действовать и услуга лабораторного тестирования крови. Через 2 года клиника будет расширяться, что позволит проводить операции на сердце.
По словам Ара Варданяна, место строительство клиники было выбрано не случайно, поскольку, в результате проведенного исследования выяснилось, что больных с острым инфарктом из Сюника не всегда удавалось вовремя довести до медучреждений Еревана, такая же проблема существует и в Арцахе. «Именно поэтому было принято решение построить клинику в Горисе, что позволит обслужить пациентов Сюника и Арцаха», – пояснил он. Через 3-4 месяца клиника будет полностью оборудована современным европейским оборудованием на сумму 1 млн. евро. При клинике будут действовать 5 машин Скорой помощи. В целом же, в кардиологической клинике «Зангезур» будет работать 45 медработников, среди которых специалисты, прошедшие переподготовку в Медицинском Центре «Норк-Мараша». Оснащенность клиники позволит обслуживать в день 16 стационарных пациентов и 20 лабораторных, более того, осуществлять 6 зондирований в день.