16 Հոկտեմբեր 2010 - 09:25 AMT
Հայաստանի նախագահի ու Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի մասնակցությամբ գործարկվեց աշխարհի ամենաերկար ճոպանուղին
«Տաթևի թևեր» անունը կրող ճարտարագիտական այս հրաշքը, որը 5.7 կմ ձգվում է Որոտան գետի խոր և գեղատեսիլ կիրճի վրայով, կապում է Հալիձոր և Տաթև գյուղերի մոտակայքում տեղակայված երկու կայանները ճիշտ այնպես, ինչպես «Տաթևի վերածնունդ» ծրագիրը կամրջում է Տաթևի անցյալի ժառանգությունը շրջանի խոստումնալից ապագայի հետ:
Ճոպանուղու կառուցումը տևեց 11 ամիս: Այն կառուցվել է շվեյցարա-ավստրիական «Garaventa Doppelmayer» ընկերության կողմից, որն աշխարհում հասանելիություն ապահովող ընկերությունների առաջատարն է: 13 մլն եվրո արժողությամբ ճոպանուղին 9-րդ դարի Տաթևի վանական համալիրը այցելուների համար հասանելի դարձրեց շուրջ տարի: Այժմ այն ոչ միայն անվճար կծառայի հարակից գյուղերի բնակիչներին, այլև կգրավի բազմաթիվ զբոսաշրջիկների աշխարհի տարբեր անկյուններից:
Ճոպանուղու հետ մեկտեղ միջոցառումը նաև ի ցույց կդնի պետական և մասնավոր հատվածների համագործակցության կարևոր արդյունքը' ապացուցելով այս մոդելի գործունակությունն ու արդյունավետությունը նման մեծածավալ նախաձեռնություններում: Այսպես, Երևանի մայրուղուց Տաթև տանող 26 կմ ճանապարհը «Տաթևի վերածնունդ» ծրագրի շրջանակներում վերակառուցվեց ՀՀ կառավարության կողմից:
Միջոցառումը նաև կներկայացնի արդեն ավարտված կամ մեկնարկած որոշ նախաձեռնություններ, այդ թվում' 17-րդ դարի ձիթհանը, ազգային խոհանոցի վերածննդի ծրագիրը, էկոտուրիզմի զարգացման ծրագիրը և այլն:
ՅՈՒՆԵՍԿՈ-յի համաշխարհային ժառանգության հավակնորդ Տաթևի համալիրը Հայաստանի հնագույն և ամենահեղինակավոր վանքերից է և աննախադեպ կարևորություն ունեցող կրթական կենտրոն: Իր ճարտարապետական, պատմական և բնական արժեքների շնորհիվ այն նաև միջոց է' շրջանում զբոսաշրջության զարգացմանը զարկ տալու համար: 50 մլն ԱՄՆ դոլար արժողությամբ «Տաթևի վերածնունդ» ծրագիրը նպատակ ունի համադրել համալիրի վանական և զբոսաշրջային արժեքը' շրջանը գրավիչ զբոսաշրջային ուղղություն դարձնելու համար, ինչը հիմք կլինի համայնքի բարգավաճման համար:
Ծրագիրը կազմված է մի քանի բաղադրիչներից. վանական համալիրի պահպանում, դրա վանական և գիտական ավանդույթների վերականգնում, զբոսաշրջային արդյունքի մշակում հարակից կիրճում և շրջակա վեց համայնքներում, ինչպես նաև զբոսաշրջային ենթակառուցվածքների ստեղծում:

16 Октябрь 2010 - 09:25 AMT
С участием президента Армении и Католикоса Всех Армян Гарегина II состоялся запуск самой длинной в мире реверсивной канатной дороги
16 октября 2010 года в Татеве, расположенном в Сюникской области на юге Армении, состоялась церемония открытия проекта «Возрождение Татева», ознаменованная запуском самой длинной в мире реверсивной подвесной канатной дороги.
Первыми пассажирами канатной дороги, ведущей к монастырскому комплексу Татев, стали президент Армении Серж Саргсян, Католикос Всех Армян Гарегин II, исполнительный директор Фонда национальной конкурентоспособности Армении Бекор Папазян и 7 детей из близлежащих сел. Для участия в столь знаменательном мероприятии приехали сотни гостей со всего мира. В 2008-ом году более ста людей разных национальностей и религий объединились вокруг этой идеи под эгидой фонда «Татев» Рубена Варданяна и Вероники Зонабенд. Осуществление проекта «Возрождение Татева» было доверено Фонду национальной конкурентоспособности Армении – организации, действующей на основе сотрудничества государства и частного секторов.
Инженерное чудо, названное «Крыльями Татева», простирается на 5.7 км над глубоким ущельем реки Воротан, соединяя станции между двумя деревнями. Строительство канатной дороги продлилось 11 месяцев и было осуществлено швейцарско-австрийской компанией Garaventa Doppelmayer Group – мировым лидером в данной области. Общая стоимость работ по строительству канатной дороги составила 13 млн. евро. Благодаря «Крыльям Татева» монастырский комплекс 9-ого века станет доступным для посетителей в течение всего года. На средства правительства Армении в рамках проекта «Возрождение Татева», было отремонтировано 26 км дорог от ереванской трассы до Татевского монастыря.
Кандидат в ряды памятников всемирного культурного наследия ЮНЕСКО, Tатев является одним из старейших и самых знаменитых монастырей Армении, а также научным центром беспрецедентной значимости. Благодаря архитектуре монастыря, его истории и расположению в живописном месте значение Татева неоценимо также и в плане катализации процессов развития туризма в регионе. Надо отметить, что ведутся переговоры по занесению самой длинной в мире реверсивной подвесной канатной дороги в Книгу рекордов Гиннеса.
Общей стоимостью в 50 млн. долларов США, проект «Возрождение Татева» нацелен на повышение значимости комплекса путем совмещения его монастырской и туристической составляющих, а также на превращение региона в привлекательный туристический центр с процветающими местными общинами.
Проект включает такие составляющие, как восстановление и сохранение монастырского комплекса, возрождение его монастырских и академических традиций, разработку туристических продуктов в речном ущелье и шести окрестных селах, а также развитие туристической инфраструктуры.