16 Հոկտեմբեր 2010 - 10:13 AMT
«Բոլորը պետք է փորձեն անել առավելագույնը, որպեսզի Տաթևի նման վայրերը վերածնվեն, ոչ միայն հայերի, այլ բոլորի համար: Սա սուրբ տեղ է: Ես երջանիկ եմ, որ դա հաջողվեց, սա դեպի վերածնունդ տանող ճանապարհի սկիզբն է միայն»,-Սյունիքի մարզում հայտարարել է ՌԴ «Տռոյկա դիալոգ» ընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահ, Հայաստանի Ազգային մրցունակության հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ Ռուբեն Վարդանյանը:
2010թ. հոկտեմբերի 16-ին մեկնարկեց «Տաթևի վերածնունդը» նախագիծը, որը նշանավորվեց աշխարհում ամենաերկար հետադարձելի ճոպանուղու գործարկմամբ: Ռուբեն Վարդանյանն ասել է, որ եղել է Տաթևում 8 տարի առաջ և հենց այն ժամանակ է որոշել, որ «Տաթևի վերածնունդ» նախագիծն անհրաժեշտություն է:
2008 թվականին տարբեր ազգության և կրոնական պատկանելիության մարդիկ միավորվեցին Տաթևի վանական համալիրի վերածննդի գաղափարի շուրջ' մոսկվաբնակ հայ գործարար Ռուբեն Վարդանյանի և Վերոնիկա Զոնաբենդի գլխավորած «Տաթև» հիմնադրամի շրջանակներում: «Տաթևի վերածնունդ» ծրագրի իրագործումը վստահվել է Հայաստանի ազգային մրցունակության հիմնադրամին, որը գործում է պետական և մասնավոր հատվածների համագործակցության սկզբունքով: Ծրագիրը կազմված է մի քանի բաղադրիչներից. վանական համալիրի պահպանում, դրա վանական և գիտական ավանդույթների վերականգնում, զբոսաշրջային արդյունքի մշակում հարակից կիրճում և շրջակա վեց համայնքներում, ինչպես նաև զբոսաշրջային ենթակառուցվածքների ստեղծում:

«Все должны пытаться максимально помогать, чтобы места, подобные Татевскому монастырю, возрождались для всех, а не только для армян. Это святое место. Я счастлив, что это удалось, и это лишь начало пути к возрождению», – сказал в Сюникской области председатель Совета директоров и CEO российской компании «Тройка Диалог», член Совета попечителей Фонда национальной конкурентоспособности Армении Рубен Варданян.
16 октября 2010 года в Татеве, расположенном в Сюникской области на юге Армении, состоялась церемония открытия проекта «Возрождение Татева», ознаменованная запуском самой длинной в мире реверсивной подвесной канатной дороги.
Он сообщил, что был в Татеве 8 лет назад и именно тогда решил, «что проект «Возрождения Татева» – это необходимость».
В 2008-ом году более ста людей разных национальностей и религий объединились вокруг этой идеи под эгидой фонда «Татев» Рубена Варданяна и Вероники Зонабенд. Общей стоимостью в 50 млн долларов США, проект «Возрождение Татева» нацелен на повышение значимости комплекса путем совмещения его монастырской и туристической составляющих, а также на превращение региона в привлекательный туристический центр с процветающими местными общинами. Проект включает такие составляющие, как восстановление и сохранение монастырского комплекса, возрождение его монастырских и академических традиций, разработку туристических продуктов в речном ущелье и шести окрестных селах, а также развитие туристической инфраструктуры.