«Դասագրքերի որակի հարցը գլխացավանք է Վրաստանի կրթության նախարարության համար»,- Երևանում ասել է Վրաստանի կրթության և գիտության նախարար Դմիտրի Շաշկինը` պատասխանելով Վրաստանի հայալեզու դասագրքերի ցածր որակի մասին հարցին: Նա հավելել է, որ 5 տարի առաջ երկրում որոշվել է ազատություն տալ հրատարակչություններին, և երկրի կառավարությունը չի վերահսկում դասգրքերի որակը: «Ցավոք սրտի, շատ գրքերի որակը խիստ ցածր է, ուստի Վրաստանի կառավարությունը որոշում է ընդունել նոյեմբերի 1-ից միջամտել այդ գործընթացին: Մենք պայմանավորվել ենք իմ հայ գործընկերոջ հետ, որ այսուհետև պատրաստի դասագրքերը ստուգվելու համար ուղարկվելու են Հայաստան, և միայն դրանից հետո հրատարակվելու են»,- ասել է վրացի նախարարը:
Ինչ վերաբերվում է Վրաստանում հայկական դպրոցների ուսումնական ծրագրում «Հայոց պատմություն» առարկայի բացակայությանը, ապա նախարարն ասել է, որ Հայաստանի պատմությունն ուսումնասիրվում է համաշխարհային պատմության շրջանակներում և յուրաքանչյուր ժողովրդի պատմություն առանձին չի կարող դասավանդվել Վրաստանի դպրոցներում:
Իր հերթին, Հայաստանի կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանն ասել է, որ Ջավախքի խնդիրն այն է, որ հայերի մեծամասնությունը նախընտրում է իրենց երեխաներին ուղարկել ռուսալեզու դպրոցներ: «Ախալցիխեում գործում են երեք հայկական դպրոցներ և մեկ ռուսական, և այդ երեք դպրոցներում իրար հետ վերցրած սովորում են 900 աշակերտներ, իսկ միայն ռուսականում` 800»,- ասել է նա և հավելել, որ այդ երևությը կապված է ջավախահայերի` հետագայում Ռուսաստան մեկնելու ձգտման հետ:

«Вопрос качества учебников является головной болью для нашего министерства», – сказал в Ереване министр образования и науки Грузии Дмитрий Шашкин, отвечая на вопрос о низком качестве армяноязычных учебников в Грузии. Он добавил, что 5 лет назад в стране было решено предоставить свободу издательствам, и правительство страны не контролирует качество учебников. «К сожалению, качество многих книг очень низкое, в связи с этим правительство Грузии приняло решение с 1 ноября вмешаться в этот процесс. Мы договорились с моим армянским коллегой, что впредь готовые учебники будут отправлены в Армению для проверки и только после этого будут изданы», – сказал грузинский министр.
Что касается отсутствия предмета «История Армении» в учебной программе армянских школ в Грузии, то министр сказал, что история Армении изучается в рамках всемирной истории и история каждого народа отдельно не может преподаваться в школах Грузии.
В свою очередь, министр образования и науки Армении Армен Ашотян сказал, что еще одной проблемой в Джавахке является то, что большинство армян предпочитают отправлять своих детей в русскоязычные школы. «В Ахалцихе действуют три армянских школы и одна русская, и в этих трех школах вместе взятых обучаются 900 учеников, в то время как в одной русской – 800 учеников», – заметил он, добавив, что это явление связано со стремлением армян Джавахка впоследствии эмигрировать в Россию.