«Եթե նախկինում երեխաները հնարավորություն ունենային զետեղել Ինտերնետում դպրոցում բռնության դրվագները պատկերող տեսանյութեր, ինչպես դա վերջերս է արվում, ապա մենք ավելի սարսափելի կադրեր կտեսնեինք, քանի որ նախկինում բռնությունը կիրառվում էր դպրոցում կարգապահության հաստատման համար»,-ասել է «Ժառանգություն» խորհրդարանական խմբակցության անդամ Անահիտ Բախշյանը հոկտեմբերի 19-ի մամլո ասուլիսում: Ըստ նրա, այն, որ այժմ երեխաները սովորել են պաշտպանել իրենց իրավունքները, վկայում է հասարակության առողջացման մասին:
Միևնույն ժամանակ, ըստ Անահիտ Բախշյանի, նույնիսկ ամենաօրինակելի աշակերտները կարող են ձախողել դասը և նույնիսկ դրդել ուսուցչին բռնության: Ուստի, ուսուցիչն այնքան պրոֆեսիոնալ պետք է լինի, որ չենթարկվի դպրոցականների սադրանքներին:
«Ուսուցիչ լինելը, ոչ թե մասնագիտություն է, այլ կոչում»,-ասել է հոգեվերլուծաբան Ռուբեն Պողոսյանը՝ հավելելով, որ ժամանակակից փոփոխվող աշխարհում մեկ բան անփոփոխ պետք է մնա. ուսուցչի հեղինակությունը:

19 Октябрь 2010 - 14:21 AMT
“Если бы раньше у детей была возможность размещать в Интернете видеокадры, на которых запечатлены сцены насилия в школе, как это делается с недавних пор, то мы бы видели кадры намного более страшные, поскольку раньше было принято применять насилие в школе для установления дисциплины”, – сообщила депутат парламентской фракции “Наследие” Анаит Бахшян на пресс-конференции 19 октября. По ее словам, то, что сейчас дети научились защищать свои права и размещают подобное видео в Интернете, говорит о том, что общество постепенно выздоравливает.
В то же время, по мнению Анаит Бахшян, даже самые примерные ученики рано или поздно способны сорвать урок и даже спровоцировать учителя на насилие. Поэтому педагог должен быть настолько профессиональным, чтобы не поддаваться на провокации школьников.
“Педагог – это не профессия, а скорее призвание, поскольку в школе могут произойти самые различные ситуации, для решения которых понадобиться сориентироваться на месте, и этому не учат учебники”, – подчеркнул психоаналитик Рубен Погосян. Он добавил, что в современном изменяющемся мире одно должно оставаться неизменным: авторитет учителя.