19 Հոկտեմբեր 2010 - 15:18 AMT
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հոկտեմբերի 19-ին ընդունել է Սերբիայի արտաքին գործերի նախարար Վուկ Յերեմիչին: Նախարար Յերեմիչը Հայաստանում է գտնվում Եվրոպայի Խորհրդի «Ժողովրդավարության ապագայի համար» ֆորումին մասնակցելու նպատակով:
Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանը կարևորում է Սերբիայի հետ հարաբերությունների զարգացումը: Հանրապետության ղեկավարը հույս է հայտնել, որ երկկողմ ջանքերով հնարավոր կլինի մոտ ապագայում ձևավորել անհրաժեշտ իրավապայմանագրային դաշտ, ամրապնդել մշակութային կապերը, աջակցել գործարար համայնքի ներկայացուցիչներին` միմյանց հետ ակտիվ շփվելու և համագործակցության հնարավորություններ քննարկելու: Այդ ամենը, նախագահի խոսքով, կնպաստի նաև քաղաքական երկխոսության զարգացմանը:
«Անցյալ տարի Սերբիայի նախագահ պարոն Բորիս Թադիչի Հայաստան այցելության ժամանակ մեր երկկողմ հարցերը քննարկելու լավ առիթ ունեցանք: Ուրախ եմ, որ հիմա էլ համակարծիք ենք, որ ճիշտ չէ միայն պատմական բարեկամությամբ ապրելը: Անհրաժեշտ է բարեկամության այդ հիմքի վրա զարգացնել հայ-սերբական հարաբերությունները»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:
Սերբիայի արտաքին գործերի նախարարն ընդգծելով, որ ոչ բոլորն ունեն հարաբերությունների այնպիսի փառավոր անցյալ, ինչպիսին`Հայաստանն ու Սերբիան, նշել է, թե համաձայն է նախագահ Սարգսյանի հետ և նույնքան վստահ է, որ երկու երկրները պարտավորություն ունեն ապագա կառուցելու, այլ ոչ թե խոսելու միայն անցյալի մասին, հաղորդում է ՀՀ նախագահի մամլո գրասենյակը:

19 October 2010 - 15:18 AMT
On October 19, Armenian President Serzh Sargsyan received Serbian Foreign Minister Vuk Jeremic, who participates in the CoE Forum For the Future of Democracy in Yerevan.
Mr. Sargsyan noted that Armenia attaches importance to development of relations with Serbia and expressed hope that through mutual efforts it will be possible to form the necessary legal-contractual field, boost cultural ties and facilitate active cooperation between business circles of the two countries, the RA presidential press service reported.
“During the visit of Serbian President Boris Tadic to Armenia last year, we had a good opportunity to discuss our bilateral relations,” the Armenian President said, adding that the Armenian-Serbian relations should develop on the basis of the historical friendship.
The Serbian Foreign Minister said for his part that not all countries have such glorious past in their relations, as Armenia and Serbia. He agreed with President Sargsyan that the two countries should build their future and not only speak about the past.