20 Հոկտեմբեր 2010 - 11:53 AMT
Եգիպտահայերը ահազանգում են՝ հայ աշակերտների թիվը կրճատվում է, իսկ խառը ամուսնությունների քանակն՝ ավելանում
Եգիպտոսի հայ համայնքն այսօր բախվում է մի շարք խնդիրների հետ: Այդ մասին Երևանում հայտարարել է եգիպտահայ համայնքի ներկայացուցիչ Սուրեն Բայրամյանը, որը Հայաստանի ազգային գրադարանին է նվիրել պատմական քարտեզներ և գրքեր: Նա պատմել է, որ հայերը բնակություն են հաստատել Եգիպտոսում 11-րդ դարում, այսօր նրանց թիվը հասնում է 5000-ի: Նա մտահոգություն է հայտնել առ այն, որ գնալով հայ աշակերտների թիվը կրճատվում է, իսկ խառը ամուսնությունների քանակն՝ ավելանում:
Բացի այդ, համայնքի ներկայացուցիչը հայտարարել է, որ արդեն 2 տարի է, ինչ Եգիպտոսի իշխանությունները քննարկում են Գալուստյան և Նուբարյան հայկական վարժարանների միավորման հնարավորությունը:
Սուրեն Բայրամյանը հայտնել է, որ 1950թ. ի վեր Եգիպտոսի պետական ռադիոյում եթեր է դուրս գալիս «Հայկական ժամ» ծրագիրը, որն արդեն մի քանի տարի է, ինչ ամենօրյա է դարձել:

20 Октябрь 2010 - 11:53 AMT
Армяне Египта бьют тревогу – число армянских учеников сокращается, а количество смешанных браков растет
Армянская община Египта сегодня сталкивается с рядом проблем. Как в Ереване заявил представитель армянской общины Египта Сурен Байрамян, который передал в дар Национальной библиотеке Армении исторические карты и несколько книг, армяне проживают в Египте с XI века, и сегодня их число доходит до 5000.
“Армяне в основном живут в Каире и Александрии. Именно здесь расположены армянские школы, церкви, союзы”, – сказал Байрамян. Он выразил обеспокоенность в связи с сокращением числа учеников армянских школ и ростом количества смешанных браков.
Кроме того, представитель общины заявил, что уже два года, как местные власти обсуждают возможность объединения армянских гимназий Галустян и Нубарян. Байрамян также представил положение армянской прессы в Египте, добавив, что она сталкивается с финансовыми проблемами.
Сурен Байрамян с радостью сообщил, что с 1950 года в эфир государственного радио Египта выходит программа «Армянский час», которая уже несколько лет как стала ежедневной.