Գլոբալ էկոլոգիական հիմնադրամը (ԳԷՀ) անցած 18 տարիներին շուրջ 18 մլն դոլար է ներդրել Հայաստանում: Այդ մասին Երևանում լրագրողներին է ասել ԳԷՀ նախագահ Մոնիկ Բարբութը: Ըստ նրա, հիմնականում միջոցներն ուղղվել են շրջակա միջավայրի պաշտպանությանը և էներգետիկ համակարգի արդյունավետության բարձրացմանը: Նա ընդգծել է, որ հաջորդ 3 տարում Գլոբալ էկոլոգիական հիմնադրամը Հայաստանին կհատկացնի 10 մլն դոլար:
«Նախկինում մենք միջոցներ էինք հատկացնում երկրների ներկայացրած ծրագրերն ուսումնասիրելուց հետո, սակայն, պարզվեց, որ փոքր երկրները չեն կարող մրցել մեծ երկրների հետ, ուստի, այժմ որոշվել է յուրաքանչյուր երկրի որոշակի գումար հատկացնել և հնարավորություն տալ 3 տարվա ընթացքում մշակել և ծրագրեր ներկայացնել՝ ֆինանսավորում ստանալու համար»,-ասել է նա:
Հայաստանին հատկացված միջոցները կուղղվեն հողերի դեգրադացման դեմ պայքարին: «Հայաստանը համարվում է լեռնային ու չոր կլիմայով երկիր, որտեղ հողերի 85 տոկոսը դեգրադացման է ենթարկված»,-ասել է Բարբութը:

Глобальный Экологический Фонд (ГЭФ) за прошедшие 18 лет инвестировал в Армению $18 млн. Об этом сказала журналистам в Ереване председатель ГЭФ Моник Барбют. По ее словам, в основном эти средства были направлены на защиту окружающей среды и повышение эффективности энергетики. При этом она подчеркнула, что на следующие 3 года Армения получит $10 млн.
«Раньше мы выделяли средства после рассмотрения представленных странами программ, но оказалось, что маленькие страны не могли конкурировать с большими, поэтому теперь решено выделить каждой стране определенную сумму и дать возможность в течение трех лет разработать и представить программы и получить финансирование», – разъяснила она.
Средства, предназначенные для Армении на следующие 3 года, в основном будут направлены на борьбу с деградацией земель. «По всему миру Армения считается высокогорной и сухой страной, где 85% земель деградированы», – сказала Барбют.