Ջրածածկ ծառերի հեռացման համար նախատեսված Water master հատուկ ֆիննական սարքավորումները մոտակա օրերին կհասցվեն Հայաստան և անմիջապես կսկսվեն լճի ափերի մաքրման աշխատանքները, հոկտեմբերի 20-ին Երևանում լրագրողներին է ասել Հայաստանի բնապահպանության նախարար Արամ Հարությունյանը:
Ընդ որում, անդրադառնալով լճափի շուրջ 520 շինությունների ապամոնտաժմանը, նախարարն ասել է, որ այդ նպատակով հոկտեմբերի 19-ին ձևավորվել է աշխատանքայի խումբ, որն ուսումնասիրելու է այդ կառույցները: Ըստ նրա, շուրջ 8-10 շինություն արդեն ապամոնտաժվել է:
Հոկտեմբերի 19-ին լճի խնդիրներին ծանոթացել է Գլոբալ էկոլոգիական հիմնադրմի նախագահ Մոնիկ Բարբութը, որն, ըստ նախարարի, նշել է Սևանի մաքրությունն ու ջրի պարզությունը:

Специальное финское оборудование Water master для удаления покрытых водой деревьев в озере Севан уже в ближайшие дни прибудет в Армению, и сразу же начнутся работы по очистке берегов озера от нежелательной растительности, сообщил журналистам 20 октября в Ереване министр охраны природы Армении Арам Арутюнян.
При этом, касаясь вопроса демонтажа 520 строений вокруг озера, министр сообщил, что с этой целью 19 октября была сформирована рабочая группа, которая будет изучать данные строения. По его словам, уже порядка 8-10 строений демонтировано.
С проблемами озера 19 октября также ознакомилась председатель Глобального Экологического Фонда Моник Барбют, которая, по словам армянского министра, отметила чистоту и прозрачность воды в Севане.