Իտալիայի դեսպանատան կողմից անցկացվող Իտալերենի օրերի շրջանակում հոկտեմբերի 20-ին տեղի ունեցավ իտալերեն-հայերեն բառարանի շնորհանդես, որը վերահրատարակվել է ՀՀ սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությամբ և հովանավորությամբ:
«Լեզուներ ուսումնասիրելն իմ աշխարհն է: Հույս ունեմ, որ այս գիրքը, որն ընդգրկում է ավելի քան 30 հազար բառ, սեղանի գիրք կդառնա և կօգնի իտալերեն սովորելուն»,- ասաց գրքի հեղինակ, Մխիթարյան միաբանության վանահայր Վահան Օհանյանը:
«Իտալական մշակույթը միշտ գերել և զարմացրել է աշխարհին: Բոլորիս սրտերում էլ կա իտալական մշակույթից մի կտոր: Իտալական մշակույթի հիմքը լեզուն է: Եվ այսօր Մխիթարյան միաբանության վանահայր Վահան Օհանյանի կողմից գրված բառարանի հրատարակմամբ մենք ավելի ենք մոտենում իտալական մշակույթին»,- շնորհանդեսի ժամանակ նշեց Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը և շնորհակալություն հայտնեց Հայսատանում Իտալիայի դեսպանին` գրքի տպագրության գործում նախարարությանը մեծ աջակցություն ցուցաբերելու համար:
Հայաստանում Իտալիայի դեսպան Բրունո Սկապինին իր հերթին հավելեց, որ բառարանը պտուղնէ այն ջերմ հարաբերությունների, որ գոյություն ունի ՀՀ-ում Իտալիայի դեսպանատան և ՀՀ սփյուռքի նախարարության միջև:

20 Октябрь 2010 - 16:28 AMT
В рамках Дней итальянского языка в Армении, организованных посольством Италии, 20 октября в Министерстве диаспоры Армении состоялась презентация армяно-итальянского словаря, переизданного по инициативе Министерства диаспоры Армении и при его поддержке.
“Надеюсь, что эта книга, содержащая более 30 тысяч слов, станет настольной книгой тех, кто хочет выучить итальянский, и поможет им в этом”, – отметил автор книги, иерей Конгрегации Святого Лазаря Ваган Оганян.
“Итальянская культура всегда привлекала и изумляла мир. В сердце каждого из нас есть частичка итальянской культуры. Основой культуры Италии является итальянский язык. И сегодня, опубликовав книгу, написанную Ваганом Оганяном, мы еще на шаг приблизились к итальянской культуре”, – отметила министр диаспоры Грануш Акопян, поблагодарив также посла Италии в Армении Бруно Скапини за оказанное содействие в деле издания книги.
В свою очередь Бруно Скапини отметил, что словарь является результатом теплых отношений, сложившихся между Посольством Италии в Армении и Министерством диаспоры РА.