Հոկտեմբերի 22-23-ը Երևանում տեղի կունենա «Մարդու սահմանադրական իրավունքների ապահովումն ու պաշտպանությունը սահմանադրական արդարադատության պրակտիկայում` հաշվի առնելով Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի իրավական դիրքորոշումները» XV միջազգային խորհրդաժողովը:
Խորհրդաժողովին կմասնակցեն Ռուսաստանի Դաշնության ՍԴ նախագահ Վալերի Զորկինը, Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարանի դատավորներ Ալվինա Գյուլումյանը, Աննա Փաուերը, Դավիդ Տոր Բյորգվինսոնը, Լյուքսեմբուրգի ՍԴ նախագահ Մարի-Փոլ Էնջելը, Մոլդովայի ՍԴ նախագահ Դումիտրու Պուլբերեն, ինչպես նաև 30-ից ավել երկրների պատվիրակներ:
Խորհրդաժողովի բացմանը ելույթ կունենան ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գագիկ Հարությունյանը, Եվրախորհրդի Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահ Ջիանի Բուքիքիոն, ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, Սահմանադրական իրավունքի միջազգային ընկերակցության նախագահ Դիդիե Մոսը, ՀՀ-ում Գերմանիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Հանս-Յոխեն Շմիդտը:

22 – 23 октября в Ереване пройдет XV международная конференция “Обеспечение конституционного права человека и защита конституционной справедливости в практике, имея в виду правовую позицию Европейского суда по правам человека”.
В конференции примут участие председатель Конституционного суда России Валерий Зорькин, судьи Европейского суда по правам человека Альвина Гюлумян, Анна Пауэр, Давид Тор Бергвинсон, председатель Конституционного суда Люксембурга Мари-Поль Энджел, председатель Конституционного суда Молдовы Думитри Пулберен, а также делегаты более чем из 30 стран мира.
На открытии конференции выступят премьер-министр РА Тигран Саркисян и посол Германии в Армении Ханс-Йохан Шмидт.