Վերջին 20 տարում Հայաստանի բանկիչների 15-17 տոկոսը հավատափոխ է եղել: Այդ մասին հոկտեմբերի 21-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է « «Քայքայիչ պաշտամունքներից տուժածների օգնության եւ վերականգնողական կենտրոն» հասարակական կազմակերպության ղեկավար Ալեքսանդր Ամարյանը: Ըստ նրա, աղանդներին անդամագրվելու հիմնական պատճառը սոցիալական խնդիրներն են: Վերջին տարիներին երկրում ավելացել են էմո ուսմունքի հետևորդները, որոնց միջին տարիքը 13-19 տ է:
«Նրանք իրենց հավաքատեղին ունեն Երևանում, որտեղ թմրանյութեր են օգտագործում ու անկանոն սեռական հարաբերությունների մեջ մտնում»,-ասել է Ամարյանը: Մինչդեռ, ինչպես ասել է Գևորգյան ճեմարանի քահանա Ղևոնդ Մաիլյանը, ըստ ոչ պաշտոնական տվյալների, Հայաստանում առնվազն մի քանի տասնյակ էմո կա: «Սակայն յուրաքանչյուր մոլորված հոգի կարևոր է մեզ համար: Եթե չկա հավատ առ Աստված, ապա մարդը կարող է դառնալ ամենաանհեթեթ շարժման հետևորդը»,-ասել է հայր Ղևոնդը:
Ինչպես նշել է Ամարյանը, սատանիստների գործած ծիսական սպանությունները Հայաստանում դժվար է հաշվառել, քանի որ ոստիկանությունը դրանք գրանցում է որպես կենցաղային:
Էմո (angl. emo: emotional-զգացմունքային) երիտասարդական շարժում է, որը ձևավորվել է համանուն երաժշտական ոճի երկրպագուների հիման վրա: Զգացմունքների արտահայտումը էմոների գլխավոր կանոնն է: Հաճախ էմոները խոցելի են ու դեպրեսիվ: Նրանց հակառակորդները գտնում են, որ էմոները դեպրեսիվ են և ինքնասպանություն են քարոզում:

За последние 20 лет 15-17% жителей Армении изменили свою веру. Об этом в ходе пресс-конференции 21 октября заявил руководитель общественной организации “Центр помощи и реабилитации жертв деструктивных культов” Александр Амарян. По его словам, в основном причиной вступления граждан в секты являются социальные проблемы. За последние годы в стране увеличились и последователи субкультуры эмо, средний возраст которых составляет от 13 до 19 лет.
“У последователей этих субкультур есть места сбора в Ереване, где они нередко употребляют наркотики и вступают в беспорядочные половые связи», – сказал Амарян.
Между тем, как сказал священник семинарии Геворкян Гевонд Маилян, согласно неофициальным данным, в Армении как минимум несколько десятков эмо. “Но даже одна единственная потерянная душа имеет значение для нас. Если нет веры в Христа, то человек может стать последователем даже самого нелепого движения», – сказал отец Гевонд.
Как отметил Амарян, со стороны сатанистов в Армении нередко совершаются ритуальные убийства, которые в полиции регистрируются как бытовые, поэтому им трудно вести учет.
Эмо (англ. emo: от emotional – эмоциональный) – молодёжная субкультура, образовавшаяся на базе поклонников одноимённого музыкального стиля. Выражение эмоций – главное правило для эмо. Зачастую эмо – ранимы и депрессивны. Противники субкультуры считают, что эмо культивирует депрессию и пропагандирует самоубийство.